| SporeBox a întrebat:

Am un papagal micul Alexander de sambata si e foarte speriat. Nu stiu cum sa explic. Cand plec din camera tipa dupa mine, ma lasa sa ii schimb apa si sa ii pun mancare (castroanele sunt destul de aproape de el deci cred ca e ceva) si mananca nuci si alune din mana mea, o data a luat si din palma. Si totusi tremura cand stau langa el. Nu intotdeauna si nu foarte tare dar tremura. Cum as putea sa il calmez? Eu in fiecare zi vorbesc cu el si ii dau sa manance din mana mea.

5 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Poate de la frig? Oricum, atata timp cat te asiguri ca nu se simte in pericol si ii creezi un mediu sigur, va trebui sa se obisnuiasca in timp

| SporeBox explică (pentru CreepyCrow):

Eu zic ca la mine in canera e cald. Asta consider eu. Sti cumva la ce temperatura le place?

| CreepyCrow a răspuns (pentru SporeBox):

Cea normala din camera e buna. Se pot adapta daca sunt expusi gradual la foarte cald sau frig. Sa nu il tii direct in soare si sa te asiguri ca ii schimbi apa zilnic

| SporeBox explică (pentru CreepyCrow):

Multumesc!

| minrest a răspuns:

Nu ma pricep la papagali, dar cred ca o sa se obisnuiasca.