| fier a întrebat:

am un Pitbull 1 an jumate,si este foarte bleg,mananca de pe jos de afara,trage de lesa incontinu,ii este frica de copii mici cand se apropie de el,se sperie aproape de orice,in afara de pisici.L-am dus la cineva acuma cateva luni si la invatati comanda culcat,da labuta, si sa nu manance de pe jos, dar din pacate nu a mai reusit sa vina sa-l ia la dresaj si a uitat tot.Foarte rar mai asculta comenzile ce lea invatat..Se mai poate face ceva sa-l dresez sa,nu mai fie fricos de toata lumea, si sa asculte? Dati-mi va rog niste sfaturi despre cum as putea sa-l fac sa fie mai agresiv, sa nu-i mia fie frica de toata lumea (sa atace la comanda)

4 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Incearca sa mai repeti cu el comenzile de le facea cu dresorul.Si cand le asculta recompenseaza-l cu ceva

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cred ca de cand a fost pui, a fost "traumatizat"..batut? a strigat la el? ....Cand este pui, atunci este perioada de formare, acum nu stiu ce sa zic, consulta un dresor.

| fier explică (pentru BogdantheDreamer):

A fost tinut in puf, alintat tot timpu, si cred ca de aia este asa acuma.

| GioglovanA a răspuns:

Se poate dresa dar greu, din moment ce l-ai crescut asa, iar el mai mult ca sigur te considera prieten, camarad si nu stapan va fi foarte greu sa il dresezi.Eu mi-am dresat Husky-ul si daca vrei poti sa iti dau cateva sfaturi, dar trebuie sa te ti de ele.