| S0nofS4tana a întrebat:

as dori sa-mi iau un caine: vreau sa fie puternic si sa ma apere, sa fie sociabil si prietenos, sa aiba multa energie. Ce rasa imi recomandati?

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ca să te apere trebuie să fie un câine suficient de mare!
De cine să te apere?
Un câine f mare consumă cam cât un om, și aici apare încă o dată întrebarea de cine să te apere?
Un câine eventual potrivit pentru țiganii hoți de buzunare poate să fie și câinele Chow -Chow
http://www.animale.ro/caini/chow-chow
Aspectul exterior si dimensiunile
Chow-Chow-ul este un caine de talie medie, cu parul de lungime medie, cu o constitutie robusta, scund si indesat. Cainele are un cap mare cu un craniu lat si plat, botul scurt si pliuri faciale care ii dau aspectul de animal permanent incruntat. Urechile sunt rotunde si mici, fiind purtate ridicate pe verticala. Coada este rasucita si purtata ridicat peste spate.
Cea mai caracteristica trasatura a cainelui este limba albastru-neagra, care este o raritate printre rasele de caini.Chow-Chow-ul are o blana dubla alcatuita dintr-un par exterior des si un puf moale si lanos. Cele mai frecvente culori sunt rosu (ruginiu), negru sau cafeniu deschis. Inaltimea la greaban este de 46-56 cm, iar greutatea corporala este de 20-32 kg.
Rase Câini :
http://www.animale.ro/caini
http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/
Dimensiunile câinelui sunt legate și de unde locuiești, că dacă ai o garsonieră mică, nu este loc și pentru tine și pentru un câine mare.

| MMihai a răspuns:

Există o legislație privind câinii agresivi!
http://www.politiaromana.ro/Ordine_publica/caini_periculosi.htm
LEGE Nr. 60 din 11 martie 2003 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 55/2002 privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 55 din 30 aprilie 2002 privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi
http://www.politiaromana.ro/Ordine_publica/oug_55_2002.htm
ART. 1
În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, prin câini periculoşi se înţelege câinii aparţinând următoarelor rase, grupate în două categorii, după cum urmează:
categoria I: câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor;
categoria a II-a: câinii din rasele Staffordshire Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.

În această listă nu apar Ciobănescul Mioritic, Dogul Danez -care este f agresiv--, http://www.animale.ro/caini/saint-bernard
http://www.animale.ro/caini/dog-de-bordeaux

un câine simpatic este :
http://www.animale.ro/caini/scottish-terrier
sau
http://www.animale.ro/caini/terrier-ul-australian
sau
http://www.animale.ro/caini/lhasa-apso
sau
http://www.animale.ro/caini/bulldog-ul-francez-french-bulldog
sau
http://www.animale.ro/caini/shih-tzu
sau
http://www.animale.ro/caini/teckel

dar sunt căței mici și simpatici, care nu au o forță deosebită.

La cei 12 ani cât ai tu, ar trebui să înveți karate și să te cam aperi singur.

mie nu îmi place câinele lup --ciobănescul german--, și ți-am scris de câinele http://www.animale.ro/caini/chow-chow.

Eram în piața Matache în hala mică de legume fructe și era o babă care vindea prostii.
Au trecut 2 oameni cu un câine Chow -Chow, unul dintre ei avea echipament de paznic la o firmă de pază și eu m-am uitat după câine.
Baba mi-a zis că ăștia au de acoperit o zonă f mare și vin o dată la câteva ore, dar că din cauza acelui câine, ei care vin și vând în piață, au mai scăpat parțial, de țiganii hoți. Că țiganii hoți acționează numai când nu este câinele pe acolo. S-a apucat să îmi explice cum făceau cei 2. Câinele trântea hoțul la pământ și omul îi punea cătușele și dădea lucrurile furate oamenilor păgubiți. Că acel câine nu mușcă decât dacă vrea el.
Că a trântit de 3 ori aceiași țigancă hoață și a 4 a oară a și mușcat-o, că parcă i-ar fi zis, că „ dacă nu pricepi, că nu ai voie să furi, te și mușc. ".
Că a mușcat și hoți, care au furat portmonee cu acte.
Baba îmi explica că este un câine f deștept, mult mai deștept decât alți câini, că ea este babă, care a trecut mulți ani prin viață, dar că nu a întâlnit, în viața ei, un câine mai deștept, decât ăsta.
Nu era un chow-chow mic, ci unul mare.
Sunt mai multe dimensiuni la câinii chow-chow, maro roșcați.
Sunt și câini din aceiași rasă și de alte culori.
Sunt și alți câini inteligenți și în alte rase, dar depinde de la câine la câine.

| S0nofS4tana explică (pentru MMihai):

Stiu sa ma apar, dar nu de cei care au peste 14 ani sau matahalele si cred ca si daca as face karate nu ar fi mare diferenta pentru ca este un sport care doar iti da agilitate ceea ce eu am, acum imi mai trebuie doar forta dar mrg sa nu ne abatem de la subiect.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite o optiune.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rottweiler
Ozi buna si frumoasa sa ai!

| pintexim a răspuns:

Cane Corso, eu am un caine de aceasta rasa si acum cand este mica(aproape 5 luni)de se ia cineva de mine chiar si in joaca sa ma impinga un pic mai tare sau ceva de genu incepe sa latre este foarte sociabila si multe altele eu zic rasa aceasta se potriveste perfect la cum vrei tu cainele priveste mai multe detaii, Just For You:*http://www.animale.ro/caini/cane-corso

| Purec a răspuns:

Amstaff este recomandarea mea. Se pliaza perfect pe descrierea ta. Este foarte prietenos si sociabil atunci cand nu este provocat, are fff multa energie si duce devotamentul fata de stapan pana la extrem.Provine dintr-o rasa de lupta, e puternic si inteligent. Cred eu..alegerea perfecta pentru tine. bafta

| Onio a răspuns (pentru Purec):

happy ce pot spune, suntem pe aceeasi unda happy.

| Purec a răspuns (pentru Onio):

Asa se pare happy sa iti traiasca catelusa! am si eu o intrebare. A avut ceva probleme la sold pana la 9 ani?

| Onio a răspuns (pentru Purec):

Multumesc. Momentan nu, si sper sa nu aiba. Este inca vivace. Imi dau silinta sa o mentin in forma, dar ii reduc treptat cu inaintarea in varsta regimul de miscare sa nu o extenuez.

| AikkoxD a răspuns:

Ciobănesc german sau husky.

| felixdesign a răspuns:

Oricum... dupa descrierile date ti-as recomandat un labrador, husky sau caine lup. acum depinde de cat de spatioasa e locuinta ta.

| Onio a răspuns:

Eu am avut caini de la talie medie in sus. Momentan am o catea de AmStaff, care are 9 ani. Este un caine conceput pentru paza, puternic, impunator prin aspectul sau, loial si jucaus. Cu toate ca face parte din categoria "caini de lupta", si mai primesc din partea necunoscatorilor si numele de "caini ucigasi", ceea ce nu este adevarat. Catelusa mea nu a muscat pe nimeni fara comanda, cu atat mai mult cat in vecini am o gradinita si toata ziua se juca cu copilasi care o tavaleau si o trageau de urechi si coada, fara sa le faca nimic. Aici deja intervine si caracterul cainelui, care il poti modela dupa dorintele tale. Il iei de pui, il hranesti sanatos, trebuie sa stii sa te impui cand este nevoia si sa te considere membrul "ALFA" si sa te respecte prin supunere. Un caine il ai asa cum il cresti si cum il formezi. Aici mai poate sa intervina si un instructor de dresaj. Mie personal imi place rasa AmStaff pentru ca se "modeleaza" usor, nu este pretentioasa, este un companion foarte bun, de incredere pe care te poti baza. Si da, impune respect. Bafta la alegera pe care ai sa o iei.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand sa iti iei un ciobanesc mioritic, haskyhttp://www.catei-de-vanzare.ro/rase/Husky-Siberian-37.html.Eu cred ca el e potrivit.In site-ul acesta ai totul despre ei si personalitatea lui.Ai putea si un labrador.E sociabil si foarte prietenoss.http://www.calificativ.ro/......cid24.html poti sa dai un test ca sa te convingi de labradori.Aici gasesti informatii despre cainele ciobanesc german.Credema alegand unul din acesti caini care ti i-am recumandat vei fi in siguranta.Multa bafta :P!

| NeedForSpeed2013 a răspuns:

Daca vrei un caine adevarat Tosa Inu e the best.E peste pitbull, rottweiler si ce mate din astea mai sti tu.Eu am avut a Tosa Inu, se face urias, dar sa vezi cand latra te sperii si u de el, are domol si foarte gros latratul.Iti garantez ca nici Chuck Noris nu iti mai intra in curtelaughing

| NicollNikkyKv a răspuns:

Buna :*...pai..eu ti-as recomanda un Amstaff happy..si eu am unul si sa stii ca este foarte prietenos si sociabil...pe langa asta si iubitor, puternic si are si multa energie :p... Mult succes :*!

| Delyaaa a răspuns:

Eu ti-as recomanda un ciobanesc german e cuminte ascultator si te apara de orice. Este si usor de dresat.

| stejara a răspuns:

Ti-as recomanda un doberman.e credincios, e un ciine din categ.lupta si aparare, nu are par prea mult dar trebuie neaparat dresat pentru.a-l putea stapini.intra pe site si documenteaza-te.bafta

| Stingu_David_1997 a răspuns:

Pitbull, desi are o reputatie proasta in privinta agresiunii sa stii ca nu e adevarat, depinde cum il cresti... Pitbull-ul este o rasa curajoasa inteligenta si mai ales loiala stapanului. deci iti recomand dar sa stii sa il controlezi

| deea1105 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un labrador da orice ai face sa nu iti iei un san bernard crede-ma!

| andrei1399 a răspuns:

Eu iti recomand doberman-ul cu incredere, ia-ti un doberman nu te va dezamagi ai sa vezi. Este o rasa care ti se potriveste mai ales pentru paza stapanului ( este un caine de lucru)

| Sln_Petro_2000 a răspuns:

Eu iti recomand cu incredere un ciobanesc caucazian si german. eu am un ciobanesc caucazian... este foarte mare ..foarte prietenos si are multa energie big grin... te va apara crede-ma ..la mine nu intra nimeniii.