| anonim_4396 a întrebat:

astazi am gasit un porumbel destul de mic afara care era atacat de o pisica. Am gonit pisica si am luat porumbelul, m-am uitat la el si are o rana la un ochi, e sange deocamdata l-am pus intr-o cutie cu niste arpacas. Ce sa ii fac la rana si ce sa ii dau sa manance? Va rog

Răspuns Câştigător
| RaAlexandra a răspuns:

Poti curata cu putina apa calduta si daca ai betadina sau o crema care sa usuce ar fi ideal. De mancare ii poti da floarea soarelui, porumb si arpacasul este bun. Incearca si cu niste paine poate mananca eventual ii poti da tu.

| ShepardDaftw a răspuns (pentru RaAlexandra):

Dupa ce ii pun betadina ii dau cu o compresa ceva la ochi?

| JicaContra a răspuns (pentru ShepardDaftw):

La ochi e mai complicat, betadina s-ar putea sa ii faca rau
chiar am avut un prieten caruia era sa ii dau palme, are o fetita care a avut nu mai stiu ce problema la ochi si a curatat cu ser fiziologic, care e o tampenie ABSOLUTA, din cauza ca serul fiziologic este de fapt... apa SARATA (pura, sterila, dar tot sarata), deci cu sanse mari sa ii faca mai mult rau decat bine cand e vorba de ochi

incearca sa dai telefon la un verinar (cauta pe google), prespun sincer ca gasesti unul care sa iti spuna ce sa faci

| RaAlexandra a răspuns (pentru JicaContra):

Zona de langa ochi este afectata nu globul ocular

| RaAlexandra a răspuns (pentru ShepardDaftw):

Nu,e mai bine sa lasi asa sa se usuce

| doctorandus a răspuns (pentru RaAlexandra):

Uite aici cat costa un porumbel: https://apnews.com/......4250e012f7