| krt0f1oR a întrebat:

Astăzi am sterilizat pisica si cand am adus-o acasa mi-am dat seama ca nu clipește, rămâne cu ochii deschiși.Inca este in starea aia de anestezie.Este normal sa stea asa mult timp fara sa clipească?
Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| AnamariaKittiiDenisa a răspuns:

Pisica ta are nevoie de căldură și afecțiune mai mult ca oricând în perioada de refacere. Poți lua pisica acasă imediat ce aceasta se trezește din anestezie, însă trebuie să ții cont de faptul că s-ar putea să se simtă confuză și să aibă dureri. După aproximativ 6-8 ore pisica își va reveni complet după anestezie, însă poate avea în continuare probleme de coordonare. Asigură-te că îi oferi căldură și siguranță în acest interval de timp și solicită sfaturile medicului veterinar cu privire la perioada următoare.

2 răspunsuri:
| Emilia2499 a răspuns:

Este normal, si pisica mea era la fel, ea este inca in starea aceea de "amorteala". Doctorita de la veterinarul la care am fost cu pisica mea a spus ca trebuie sa ii mai inchid eu ochii din cand in cand ca sa nu o usture ochii(sa nu ii apesi tare pe ochi cand incerci sa ii inchizi) isi va reveni in 5-9 ore(depinde de pisica) a mea si a revenit dupa 6 ore jumate. Succes!