| Mimiiii a întrebat:

Astăzi cer sfaturi unor crescători de pești Betta. În urmă cu 5 - 6 ani, am avut primul meu pește, un Betta. A trăit în jur de 2 ani. După ce a murit, am fost la pet-shop să-mi cumpăr încă unul. Acela a trăit în jur de 1 an - 1 an și jumătate. În prezent vreau să achiziționez, din nou niște pești din specia betta. Aș vrea să cumpăr un mascul și o femelă. Ce spuneți? S-ar înțelege bine? Am citit multe articole, unii spun că masculul are tendința de a mănânca femela, ații spun că femela ciupește mascul de coadă, iar alții spun că un mascul are nevoie de minim 2 femele. Nu vreau să îi împerechez, vreau doar ca peștele să aibă companie. După mine, dacă nu le ofer condițiile necesare împerecherii, nu o să aibă loc. Ce spuneți? De câți pești am nevoie? Un mascul și două femele? Femelele ciupesc masculii? Masculii mănâncă femelele? De ce acvariu am nevoie pentru ei? Unul de 5l e ok? Dau fundă pentru cel mai bun răspuns.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu are nevoie de companie, compania este pentru el factor de stres. Da, un mascul are nevoie de doua femele pentru inmultire, nu pentru socializare. Poti tine cati masculi Beta vrei, dar singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iei niste gupi, sau alti pesti, sa ii tii cu el. Dar nu intr-un acvariu de 5l happy
Daca e de 5l tine-l doar pe el, si ia-ti si niste creveti, +1 melc 2, si o sa fie ok