| tigru18 a întrebat:

Ce se intampla in interiorul corpului la pisici atunci cand torc?

Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Pisicile torc atunci cand se simt bine si asta se intampla cam ca in urmatorul fel, dupa cum am gasit o explicatie : Creierul pisicii trimite semnale către muşchii laringelui şi diafragmei. Astfel, muşchii laringelui se contractă restricţionând fluxul de aer şi apoi se relaxează pentru a lăsa aerul să treacă iar. Contracţiile au loc la 25-150 de vibraţii pe secundă şi cauzează o scurtă separare a corzilor vocale, fenomen care permite torsului să apară atât în timpul inspiraţiei cât şi al expiraţiei.
Deasemenea produce stare de bine nu doar pisicii si celui care o mangaie.