| Kadxss a întrebat:

Ce varsta are catelul meu daca eu il am din 2017 adică il am de un an pentru el cati ani inseamna 1 an omenesc?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

| gabicoo a răspuns:

1 an câinesc=7 ani omenesti.

| asperger3 a răspuns:

Multi ar fi tentati sa spuna echivalentul a 1 an este egal cu 7 ani, DAR sunt mai multi factori ce trebuiesc luati in considerare
https://www.adoptiicaini.ro/cat-va-trai-cainele-meu/
Citat
"Bine cunoscuta afirmaţie cum că un an câinesc este egal cu 7 ani din viaţa unui om nu este tocmai exactă. Raportul este mai mare în cazul câinilor tineri şi descreşte puţin pe măsură ce câinele dumneavoastră îmbătrâneşte. În funcţie de rasă, un câine ajunge la pubertate la vărste cuprinse între 8 luni şi 2 ani. In general, un câine de 6 ani este echivalentul unui om de 45 de ani, la 10 ani este ca un om de 65, la 12 ca un om de 75 şi la 15 ca un om de 90 de ani.
Dumneavoastră sunteţi cei care ştiţi cel mai bine ce vârstă arată câinele dumneavoastră. Chiar dacă acesta este sănătos, este important să vă daţi seama când animalul începe să-şi arate adevărată vârstă. Totuşi, după ani şi ani în compania câinelui, este posibil să nu observaţi primele semne subtile ale declinului.
Indiferent de cât de apropiaţi sunteţi de câinele dumneavoastră, el nu ştie cum să vă spună despre micile sale dureri sau despre alte discomforturi mai mari. Nu înţelege de ce nu mai poate alerga la fel de repede sau sări la fel de sus."

| asuari a răspuns:

UN an al câinelui este echivalent cu ȘAPTE ani omenești.