| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Credeți că poate ciobanescul de Bucovina sa devina bland? Ma refer la faptul că la mine in sat toate persoanele care au sau au avut au fost rai si multi aveau tendinta sa muște lumea, nu stiu acum cum au fost crescuți... Eu as vrea un ciobanesc de Bucovina fiindca imi plac câinii ciobanesti mai mari dar nu il vreau agresiv. Ce credeti?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ciobanescul de Bucovina este un caine bland daca este dresat in acest mod si se dreseaza usor. Daca este matur (2 ani) nu-l mai faci bland. https://www.animalepierdute.ro/......ovina-498/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, mai mult ca sigur, poți să faci din el un câine blând și educat. Îți dai seama că se poate îmblânzi si ursul, darămite un câine... Depinde cum îl crești, câtă dragoste îî oferi, câtă atenție. Cei din satul tău, in mod sigur, nu le-au oferit prea multă, ori deloc. I-au tratat ca pe niște câini de pază și atât. Iar fără iubire au devenit neprietenoși, respingători și răi. Nu înseamnă că nu mai pot fi " îmblânziți", însă nu stă nimeni să îi mai schimbe. E nevoie de timp petrecut cu ei, de vorbe blânde și încet, încet, vor căpăta încredere și se vor atașa.
Cunosc un astfel de câine, Max, latră neîntrerupt, dincolo de gard, până îi ofer ceva de mâncare.
Așa s-a obișnuit el, să mă atentioneze că e acolo și că așteaptă...
Și mie îmi plac enorm ciobâneștii, însă în special mioriticii (cei mai lățoși)
Asă că, dacă chiar îti place și ești sigur că nu-l vei trata cu indiferență, atunci când vei crește, ia-ți unul. Sunt superbi! Merită, dacă știi că il vei iubi mult.

| florin926481f a răspuns:

Daca il obisnuiesti cu oamenii nu o sa fie agresiv