| Zeinbenet a întrebat:

Deci Am o iepuroaica rasa berbec care trebuia sa fete pe data de 06.11. 2018 dar azi deja are 35 de zile de gestatie si nu a fatat si nici cuib nu are gestanta e sigur pentru ca am incercat-o cu masculul si are si burta mare ce sa fac oare are probleme sau are gestatia intarziata.

1 răspuns:
| Raducons a răspuns:

Creaza-i conditiile si asteapta fara sa pui mana pe ea.
Cand fata pune putina apa in ceva.
Incearca sa te abtii sa mai pui mana pe burta in prima perioada a gestatiei pentru ca pot fi afectati puii iremediabil.
Cand fata sa nu te grabesti sa ii numeri, asteapta cel putin o saptamana chiar doua, altfel risti sa ii abandoneze,
Sa separi un colt al lazii in care sa fete si sa nu se imrastie puii prin lada.Apa trebuie data dupa ce fata pentru ca are nevoie de lichid pentru alaptare.Cand dai iepuroaica la imperechere, sa nu mai faci repetat, o lasi o zi si dupa o separi si nu o mai dai, Cam atat am vrut sa zic.