| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! E ok sa fie luat un pui de catel de la 6 saptamani? Adică ar trebui sa mai stea sa suga de la mama lui sau ceva? Vreau sa cumpăr un pui iar proprietarul a spus că mai poate sa-l tina doar 3 saptamani si va avea 6 saptamani atunci si imi este frica sa nu i se intampla ceva

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideal ar fi la 8 săptămâni, dar nu va avea probleme nici la 6.
Ideal ar fi deparazitat si vacinat imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puii de câine ideal trebuie luați de la mama lor doar atunci când sunt înțărcați. Momentul în care sunt înțărcați depinde de rasă, la 6 săptămâni poate să fie, poate să nu fie. Va trebui să îi urmărești evoluția. Dacă e măcar parțial înțărcat, adică mănâncă hrană solidă dar mai și suge, atunci zic să îl iei, și îi mai dai tu lapte la biberon. Mai bine așa decât să ajungă singur pe străzi, dacă nu îl mai poate ține stăpânul.

Răspuns utilizator avertizat