| MinezoneBEN132 a întrebat:

Ieri am cumparat 5 pesti molly dar am facut greseala de a nu ma informa despre cum se pastreaza pestii: amoniul, amoniacul si ciclul de azot. Eu i-am pus acum in acvariu, un acvariu de ~15 litri pe care l-am tinut fara sa vreau aproximativ 5 zile fara filtru si jumatate plin de apa(pana sa cumpar pestii). El a facut o pielita/mizerie la suprafata si s-a imputit, dar l-am clatit de multe ori inainte sa pun un filtrul impreuna cu pestii.
Acum, intrebarea mea: este o idee buna sa tot schimb cate 3-4 cani de apa in fiecare zi din acvariu timp de o saptamana pentru a "purifica" apa de amoniac pana se creeaza acele bacterii care transforma amoniacul?
Mai mentionez ca apa are miros, am o planta in acvariu si ca n-am mai apucat sa cumpar solutie de care as avea nevoie(as incerca fara)

2 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Filtrul este necesar deoarece peștii defechează în acvariu iar în timp apa nefiltrată devine toxică. Nu cred că vrei să schimbi apa tot anul.

| MinezoneBEN132 explică (pentru Cksihja):

Ma refeream la solutia de start, dar mersi de raspuns, l-am rezolvat btw big grin