| DeZz12342 a întrebat:

Imi doresc foarte mult un animal de companie, am vorbit cu părinții și au spus ca e ok, dar nu știu ce sa aleg
dintre pisica și câine, dacă e sa aleg câine as vrea sa fie un bărbat boxer sau labrador P.S : stau la apartament

Răspuns Câştigător
| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Cel mai bine este sa iti iei un catel de talie mica.de exemplu:bichon,yorkshire, basset...
cei de rasa mare au nevoie de spatiu, sa alerge

eu iti indic catel doarece pisicile mereu lenevesc, se joaca doar cand au chef, dar daca vrei o pisica cel probabil un persan sau albastru de Rusia.astea sunt rasele indicate

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca stai la apartament ti-ar fi mai usor cu pisica, mai ales daca sunteti toti din casa ocupati si n-aveti timp sa plimbati cainele de 3 ori pe zi (Dimineata, pranz si seara)

| Parmalat a răspuns:

Ai suficient timp liber si responsabilitate ca sa scoti cainele afara de 2 ori pe zi? Pe ploaie, pe ninsoare, pe viscol, pe ger, pe polei etc...

Mie mi se face mila de bietii oameni cand ii vad cum asteapta in frig sa-si faca cainele nevoile laughing

Pisica e mult mai usor de ingrijit si se adapteaza mai bine la apartament.

| Violleta2022 a răspuns:

La apartament este indicat un caine foarte mic, in nici un caz caini atat de mari, pentru ca ei sufera, neavand spatiu sa fuga, in plus necesita ingrijire speciala si spalare tot la acteva zile.
O pisica este perfecta pentru apartament, se spala singura, nu trebuei sa o scotid e 2 ori pe zi afara sa-si faca nevoile, mananca singura si se joaca cu tine cand are chef.

| emayperritos a răspuns:

Eu cred ca un caine este cea mai buna varianta. totusi pisici nu ii pasa de tine.ai putea sa alegi un Caniche (Poodel) Bulldog englez/ Bulldog francez Chihuahua Yorkshire terrier

| AlexMarian17 a răspuns:

Cumpăra o pisica. Dar si asa, tot trebuie sa ii satisfaci nevoile ( cutie cu nisip schimbata la 3 zile, trebuie periata zilnic ca sa nu lase par, si tot asa.) In concluzie e greu sa ai un animal de companie daca tu spui ca stai la apartament. Eu ss fi optat pe papagal, hamster sau porcusor de guineea. E alegerea ta.

| Natasha000 a răspuns:

Câinele nu cred că este cea mai bună variantă. Tu, locuind intr-un apartament nu-i poți oferi libertatea de care are nevoie un câine plus ca este destul de incomod să ai un câine intr-un apartament. Pisica este soluția. Este micuță, are grijă de propria igiena si nu este atât de zgomotoasă.
Fundă?