| petertb a întrebat:

Imi poate spune cineva ce este pedigree-ul la caini, unde se face, cum se face si cat costa?

6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Ar trebui să mergi la un Pet Shop și să întrebi, sau la un cabinet veterinar, deși, dacă nu îl deții deja, nu știu dacă se mai poate face unul.

| 0rlando a răspuns:

Tocmai mi-am dat seama că tu nu știi ce este un pedigree, scuze.
Pedigree este un document care atestă genealogia câinelui, dovada că este rasă pură.

| Bichonica a răspuns:

Un pedigree este un document care este sub forma unui arbore genealogic al cainelui. Acest document este amis doar de ACH - Asociatia Chinologica Romana, dar ca sa-l obtii trebuie sa ai niste informatii despre urmasii cainelui tau. Poti avea asta, doar daca ai achizionat cainele de la o canisa. Daca l-ai luat luat din alte locuri, sunt sanse mici cred sa obtii documentul. Acest document atesta ce rasa e cainele tau si te poate ajuta sa te inscrii cu el la competitii de profil.

| dana85 a răspuns:

Pentru a avea un caine pedigree, trebuie ca ambii parinti sa aiba documente care sa ateste rasa, sa fie din aceeasi canisha, altfel e metis.Este un certificat care atesta ca apartine unei rase pure canine.

| DiaMarB a răspuns (pentru dana85):

Bun, e "canisa" - nu "canisha". In al doilea rind, pentru ca un pui sa aie pedigree NU este obligatoriu ca ambii parinti sa provina de la acelasi crescator (breeder)