| GaNEsh a întrebat:

Imi puteti spune niste animale de companie pentru apartament?

Răspuns Câştigător
| Kushi a răspuns:

Buna,animale de companie pentru apartament:
-caine:loial,afectuos,curajos,il poti dresa sa isi faca nevoile cat e mic pe un pempers special pentru animale,iar apoi va trebui sa il scoti afara,daca vrei un caine care sa nu naparleasca mult,sa fie inteligent,ascultator,de talie mica,iti recoman rasa Shih-tzu,este perfecta,un caine latra dar aceasta rasa uraste sa latre in interiorul casei fara motiv.
-pisica:o felina alintata,ii place sa fie iubita si de asemenea si ea te iubeste si o adevarata lenesa si cateodata acrobata,o poti invata sa faca in litiera(cutie cu nisip pentru pisici),sunt curate si se spala singure in mare parte,tot ce trebuie este sa faci curat in litiera desi s-ar putea sa iti zgarie mobila,o rasa pe care ti-o pot recomanda este Pisica Albastra de Rusia,este cea mai potrivita.
-rozatoare,la asta includem hamsterii,porcii de guineea,chinchilla,iepurasii,soarecii,sobolanii,veveritele sau gerbili,ca la fiecare rozatoare trebuie sa aiba o cusca cu talaj in ea,sunt amuzanti si foarte activi,insa isi fac nevoile foarte des si chiar pot mirosi daca nu ai grija sa le schimbi talajul,desigur daca le dai drumul in casa nu vor ezita sa isi faca nevoile sau sa roada ce prind,iti dau cateva rase:hamster:recomand hamsterul pitic; porcusor de guineea:Crestat american; chinchilla(nu exista rase); iepuras:iepurele pitic; soarece:soarecele de casa; sobolan:sobolanul de casa; veverita:veverita siberiana; gerbili(nu au rasa)
-pasari,si aici includem papagalii,canarii si cintezele,au nevoie de o colivie,de afectiune si de ingrijire,isi fac nevoile in colivie dar daca le dai drumul prin casa o sa roada mobila sau orice prind si o sa isi faca nevoile prin casa,specii:papagal:perus; canari(nu au specie); cinteza:cinteza australiana.
-pesti,sunt foarte sensibili,si trebuie schimbata apa din acvariu si curatat acvariul,peste:pestele guppy
-reptile,si aici inculndem testoasele si acvatice si de uscat,serpii,soparlele,broastele,salamandrele,stau in acvariul lor si nu fac cine stie ce chestii,trebuie sa le asiguri mancarea,acvariu curat si tot ce le trebuie,specii:testoasa acvatica:testoasa cu tample galbene; testoasa de uscat:testoasa de stepa; sarpe:sarpele de lapte; soparla:geko leopard; broasca:broasca de copac(nu o hrani in exces ca poate fi dispusa la obezitate si sa te speli bine pe maini dupa ce o atingi si evita pe cat de mult sa o atingi ca totusi este o broasca si poate elimina toxine prin piele); salamandra:salamandra de foc(ai grija dupa ce pui mana pe ea ca si ea de asemenea elimina toxine prin piele si evita pe cat de mult posibil sa pui mana pe ea.
-tarantule,sta in acvariul ei numai ca ai grija,este experta in evadari,dar nu necesita mult efort,doar strictul necesar, specii:tarantula:Aphonopelma seemani.
Acestea sunt animale pentru apartament, atentie, rasele si speciile pe care ti le-am dat sunt recomandate pentru incepatori si sunt si cele mai favorizate, nu numai de mine.Succes!

2 răspunsuri:
| Liiidiaaa a răspuns:

Dupa parerea mea cele mai potrivite ar fi ori o pisica ori un papagal fiindca daca iti iei caine praf iti face toate alea sau daca totusi vr caine ia-ti dala pichinez sau cum so numibig grin

| andreea8stanciu a răspuns:

Daaaa! Un bichon maltez e atat de dragut