| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TpU! Mi-am convins părinții, după mult timp, să-mi ia un câine. Eu stau la apartament de 4 camere, îmi doresc un golden retriever și am câteva întrebări:
1. S-ar simți bine în apartament dacă l-aș scoate de vreo 3 ori pe zi la plimbare?
2. Mi-a spus un prieten că dacă îi dau ulei de somon nu îi mai cade părul, este adevărat?
3. Dacă îl spăl o dată pe lună, miroase a câine în apartament?
4. Cât costă castrarea?
5. Am căutat crescătorii, dar aș vrea o recomandare. Ați putea să-mi recomandați una de calitate?
Mersi mult :*
Dau funda tongue

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Un golden retriver este un caine mult prea mare pentru apartament. Mi-e teama ca va vor muta vecinii, afara din bloc.
Din pacate, nu poti sa scoti cainele de 3 ori pe zi afara, fiindca ai scoala si nu ai 3 ore pe zi in plus, sa le petreci cu cainele
2. Uleiul de somon nu ajuta la caderea parului, fiindca animalele cu blana naparelesc vara si parul cade oricum.
3. Cainele tinut in casa, terbuei spalat la cateva zile, fiindca miroase foarte rau. Nu la luna, ca nu mai puteti sta in apartament
4. Castrarea si vaccinurile te costa cam 1000-1500 lei
5. in final, nu recomand sub nici o forma un caine atat de mare, pentru apartament.

| BlackWatermelon a răspuns (pentru Violleta2022):

Am foarte mult timp să ies cu el afară, nu am activități extrașcolare sau alte lucruri de făcut, iar când începe școala, în septembrie, voi face schimbul și cu fratele meu, așa că îl putem plimba chiar și de 4-5 ori. Cu atât mai mult să îl îngrijim.
Mersi mult pentru sfaturi happy

| Eireann a răspuns:

De 3 ori pe zi e destul de putin si sper ca plimbarea nu e tura in jurul blocului, cel putin jumatate de ora (si cand ploua, si cand ninge si cand esti obosit si fara chef) si posibilitatea sa alerge fara lesa si sa misune pe un camp, o padure, un tarc mare de tot. Indiferent ce ulei ii dai o sa ii cada par. MULT. Dar uleiul de somon are beneficii pentru par, piele, ochi si articulatii. Si cel din ficat de cod deci poti sa ii dai dar tot o sa lase o gramada de par.

| BlackWatermelon a răspuns (pentru Eireann):

Am foarte mult timp să îl plimb, iar la uleiul de somon, așa mi-a spus prietenul meu, dar oricum o să îl perii de 2 ori pe zi și o să îl îngrijesc. Si mersi că mi-ai spus de cel de ficat de cod happy

| Eireann a răspuns:

Golden retriever sunt caini docili si inteligenti si se pot adapta usor in apartment. Cainii de vanatoare au foarte multa energie, mult mai multa decat cei de paza de exemplu si daca nu o folosesc pot sa fie destul de districtivi. Am crescut cu caine mare in apartment si nu mirioase asa de rau dar o data pe luna nu e suficient sa il speli. Invatal de mic sa stea sa fie spalat si periat ca nu vrei sa alergi dupa el cand scoti peria. Si poti sa il perii afara, strangi parul intr-o punga si il arunci la gunoi ca o persoana civilizata de sigur. Un prieten asa face cu cainele lui decat sa umple casa de par.