| stefanneell a întrebat:

Mi-am cumparat un peste Betta acum 5-7 luni. Totul a fost bine pana acum 1-2 zile. Uitandu-ma mai atent la el am observat abdomenul mai umflat, solzii de deasupra ochilor sunt usor albi, culoarea este deschisa, nu prea mai mananca, pe branhii sunt 2 linii rosii.
Il tin intr-un acvariu de 6L, frunze artificiale, scoici, pietris alb, fara filtru, incalzitor.
Am citit multe pe net despre aceste 'lucruri' ciudate care se intampla cu acest Betta, dupa cer am conspectat m-am dus la un petshop cu pestisorul meu si mi-a zis ca are o infectie. Mi-a dat 2 medicamente: Verde de malachit forte si Tripaflavin...
I-am facut o baie de scurta de 30 de minute in care am pus 60 de picaturi de fiecare. Dupa acest 'tratament' pestele meu, sta pe fundul acvariului, i-am dat sa manance si nu vrea... Mi-e frica. Tin mult la acest peste.
Ajutati-ma va rog cu un sfat, 2, cate vreti. Dau funda!
Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| HandaSei a răspuns:

Din păcate peștii Betta au durata de viață de doar 1, 5 - 2 ani.
Probabil l-ai luat deja destul de bătrân... straight face

| stefanneell explică (pentru HandaSei):

L-am luat cand aproape nu prea avea coada... era mic.

| HandaSei a răspuns (pentru stefanneell):

Mhm... atunci chiar nu știu ce să zic straight face really sorry!

| stefanneell explică:

Acum sta la fundul acvariului cu capul usor in jos, iar coada in sus, cand inoata se opreste brusc.

| stefanneell explică:

I-a iesit un punct alb langa branhia stanga sad