| DoBrOOO2001 a întrebat:

mi am luat o catelusa si de fiecare data cand o bag in casa isi tot face nevoile, imi poate da cineva niste sfaturi cum sa o invat sa nu mai faca. Catelusa este destul de mica (la varsta) deci ar cam avea timp sa invete.

Răspuns Câştigător
| Zveirest a răspuns:

Si buldogul meu francez facea pisu in pat asa ca pe timpul zilei i l-am scos si i-am pus niste material pe care sa isi faca nevoile. (se gasesge la mazagine, un fel de covoras) si daca stai cu ea cand o apuca ai putea sa o iei sau sa o indrumi pe covorasul acela, la mine a invatat in cam 2 luni cu mici scapari. Sper ca te-am ajusta, succes.

3 răspunsuri:
| BogdanM275 a răspuns:

Singura soluție e sa o dresezi dar asta e destul de greu.

| Meli1022 a răspuns:

La mine a mers destul de repede, cu toți cățeii. Practic dacă vedeam ca își fac nevoile afara primeau recompense. Eu le-am urmărit fiecare mișcare, când vedeam ca își fac nevoile afara, primul lucru era "bravo" urmat de o recompensa. Dacă face în casa ii spui pe un ton mai autoritar "nu e voie". Dar cel mai bine funcționează cu recompense. Dacă vezi ca își face nevoile afara îl recompensezi.