| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! O femeie de la mine din sat a aruncat niste pui de caine si vreau sa iau unul, mama a vorbit cu femeia cand a fatat si am calculat, au 5 saptamani acum.
Vreau sa stiu, normal ar trebui sa suga, pot sa-i dau lapte de vaca? Si la ce ore ar trebui sa mănânce? Noaptea trebuie sa-i dau de mâncare? Puiul o sa aiba probleme de sanatate fiindca nu o are pe mama lui in perioada asta? Si ce as putea sa le dau de mâncare în afara de laptele acela? Mentionez ca sunt niste metis de husky fiindca cateaua pe care o are e husky dar nu stiu cu ce caine sunt făcuți...Multumesc mult!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cum, i-a aruncat, pur si simplu?
Tu salvezi unul, și ceilalti ii vei lăsa să moară? Ia-i și pe ei, iar peste câteva săptămâni îi dai in adoptie (vezi că sunt grupuri pe Facebook, unde gasesti iubitori de câini, care îi iau in grija lor)

Să nu-i dai lapte de vacă!
Cumperi lapte praf pentru nou-nascuti sau lapte matern special pentru câini (de la farmacia veterinara) și-i dai cu biberonul, din două in două ore. Să nu fie fierbinte, ci călduț!
Citeste puțin mai jos, câteva sfaturi utile:

https://www.animalzoo.ro/......rdut-mama/
cauta subtitlul: "Ce facem în cazul în care mămica nu mai este (moare sau puiul este găsit pe stradă)"

Sau: https://www.adoptiicaini.ro/articole/cateii-orfani-cum-sa-i-crestem/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe grupurile de adoptii si iubitori de caini.
Posteaza poze cu toti puii, spune locatia. Poate va strangeti mai multi, si salvati toti puii. Afli acolo cum trebuie ingrijiti.