| DA1234 a întrebat:

Recent m.am apucat de cubul rubik. Am incatat metoda de incepatori, o stiu chiar bine si am ajuns la timpi de 1min jumate. M.am hotarat sa trec la metoda de avansati insa cand am vazut cate cazuri sunt si cati algortimi cred ca m.am speriat si nu mai inteleg nimic. Ceva sfaturi de la cei care au invatat.o?

2 răspunsuri:
| tehno125482 a răspuns:

Nu te lasa!
vei reusi!

| Zaharia_Lorin_2000 a răspuns:

Ok recunosc că am întârziat cu 2 luni dar o să îți ofer parerea mea : nu învăța CFOP. Sunt inutil de multi algoritmi. Apuca-te de metoda Roux. Obții timpi similari cu cei ce rezolva CFOP, și nu trebuie pus accent așa mare pe fingertrickuri. Deja sunt sub 25 cu Roux, și o învăț de o luna. Îți voi descrie pe scurt metoda pe scurt. 1: Faci un bloc (paralelipiped, mă rog) de 1x2x3.
2. Pe fata opusă, faci inca un bloc de aceeași dimensiune
3. Orientezi și permutezi colturile de sus. In mod normal sunt 42 de algoritmi, dar poți învăța doar 8: 7 de la 2-look OLL, și unul de la PLL.
4. Trebuie să rezolvi cele 6 muchii ramase, numai din U, U' și M slices.
Trebuie să spun că la prima vedere nu pare cea mai usoara metoda, dar o vei deprinde cu timpul. Trebuie să înveți bine de tot cum sa faci blocuri. În rest, daca ai ajuns până aici, nu o să îți dea mult de furca. Succes!