| SporeBox a întrebat:

Recent mi-am luat un peste beta și am auzit ca poate muri dacă este singur. Este adevărat? I-as lua mâine o femela. Este suficient spațiu in acvariile acelea de la supermarketuri in care este ținut un peste dar puțin mai mare? Am înțeles ca se pot stresa dacă nu au decoruri sa se ascundă. Un decor care imita un coral este suficient? Dacă nu știți sa îmi răspundeți puteți sa îmi trimiteți si link-uri la site-uri dacă găsiți.

2 răspunsuri:
| Sketch2 a răspuns:

Inainte sa iti cumperi un animal ar trebui sa te fi informat mai mult. Am gasit un ghid despre ingrijirea pestilor Betta pe animax: https://animax.ro/pesti-betta-ghid-de-ingrijire.html

| Sefania10 a răspuns:

Da. Este adevărat. Mor de singurătate. Trebuie sa imiti cat mai mult mediul lor natural.