| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Un prieten are o pisica bolnava.
Este foarte ametita, nu mananca mai deloc si nu bea apa (a slabit drastic). Sta doar langa caldura si cere afectiune. Nu poate nici sa stea in picioare, abia reuseste sa se tarasca. Am fost la veterinar si nu i-a facut mai nimic, iar alti veterinari nu sunt disponibili. Ce-as putea face? Mi-e mila de ea, e o pisica birmaneza.

7 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Există " spitale pentru animale ", mă rog, clinică special pentru așa ceva, ce-i drept o să plătești ceva bani, dar acolo îți dă un diagnostic bun și știi că se poate face bine, au cele mai bune condiții. Depinde și ce clinică alegi, nu toate sunt bune.

| Atim a răspuns:

Eu aș încerca să o hrănesc cu seringa ca sa fiu sigura ca mănâncă ceva. De la veterinarul ala poți cere niște vitamine, ar ajuta. Dacă nu i-a făcut mare lucru nu înseamnă neapărat că nu știe, poate nu era nevoie de mai mult. Bănuiesc ca i-a făcut o injecție, nu?

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Atim):

Nu stiu exact ce i-a facut, nu am fost eu cu ei. Stiu doar ca veterinarul ori i-a facut o injectie, ori i-a dat vitamine cu seringa, asta-s sigur. Deja ne gandeam s-o hranim cu seringa, dar nu cred ca putem face asta mereu

| Atim a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu mereu, dar măcar pana începe să mănânce singura

| TeoCata1804 a răspuns:

Aceleasi simptome le avea si cainele meu, din pacate sa prapadit din prima zi nu am apucat sa il duc la veterinar.

| AlexandrEv a răspuns:

Eu am un cățel care a fost bolnav acum aproximativ doi ani. La fel, era slăbit, nu mânca, nu putea să stea în picioare, era într-o stare gravă. Medicul veterinar mi-a recomandat să îi dau cu o linguriță câte un ou crud pe zi. A trebuit să îi deschid forțat gura și să îi dau oul, dar, după vreo trei zile și-a revenit și acum e perfect sănătos. Poți încerca și tu asta. Nu garantez că va funcționa și în cazul pisicuței, dar rău nu cred că îi poate face, pentru că oul crud are multe vitamine și probabil de asta a ajutat așa mult. O seară frumoasă!

| Lisaaaa a răspuns:

Nu poate nimeni sa iti spuna exact ce are, este nevoie de un specialist, sa nu o mai tina asa acasa daca iubeste pisica, trebuie dusa la vet cat de urgent daca nu vrea sa o piarda happy