| iustinul78 a întrebat:

Urmeaza ca imi achizitionez un caine din rasa ciobanesc german
Nu vreau sa incalc vreo lege fara sa stiu
Asa ca o sa intreb ce vreau sa stiu:
Este voie sa umblu cu el fara botniță?
Este voie,daca sunt in parc,unde mai sunt persoane
Saii dau lesa jos,si sa ii arunc o minge folosind comanda "aport"?
Se dreseaza usor?
Mananca exagerat de mult?
Ii place sa se joace(alerge,etc.)
Si, este agresit cu alti caini?
DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă doriți să aveți un câine cuminte, mergeți la un magazin de pet shop și solicitați un număr de telefon al unui dresor. Discutați cu acea persoană despre cum vă puteți dresa câinele. La mine în oraș, am un prieten care are un astfel de câine de peste 10 ani, dar l-a dresat de la început, iar acum merge cu el pe stradă fără botniță sau lesă. Inclusiv, trec copii, oameni pe lângă câine, poate băiatul nu este lângă el și nu este agresiv, curios, să latre, nimic, este cuminte!
Iar, domnul Cesar, spune că nu câinele e devină dacă este agresiv, ci stăpânul care nu l-a dresat, educat și a lăsat câinele să devină stăpân!

| GabyT10 a răspuns:

Ca sa-ti raspund la intrebari, iti las un link http://www.dresaj.com/ordonanta_urgenta.php,aici gasesti tot ce tine de lege.
Da se dreseaza usor daca ai experienta in disciplinarea cainilor.
Nu mananca exagerat.Va manca mai mult in anotimpul rece(are nevoie de un aport mai mare de proteina),va manca diferit in functie de varsta (daca e mic si este in crestere, va avea mese multe si dese), mai sunt cazuri cand va manca putin daca are probleme de sanatate.
Da adora sa se joace (poti face din joaca un mic dresaj), dar tine si de varsta catelului.
De regula aceasta rasa nu este agresiva cu alti caini, dar depinde de caracterul lui, de educatie.Agresivitatea fata de alte animale sau oameni se poate corecta prin disciplina/dresaj.

| misu2315 a răspuns:

Salut, am si eu un Ciobanesc German de aproximativ 6 ani. Dupa cate stiu, nu este legal sa il plimbi in parc fara botnita si mai ales fara lesa. (atata timp cat nu face probleme nimanui nu are nimeni treaba cu tine si poti sa il ti si fara botnita dar nu fara lesa in parc sau locuri unde sunt mai multe persoane). Eu nu l-am dus doar de 2 ori prin oras dar in general il plimb in padure pentru ca stau aproape ( de aceea nu este asa prietenos cu alti oameni). De dresat poti zice ca se dreseaza si singur, daca vrei sa il inveti comenzi atunci iti recomand sa gasesti pe cineva care sa te invete in cazul in care nu ai mai dresat un caine niciodata. De obicei rasa aceasta este foarte jucausa, le place sa alerge (au o rezistenta foarte mare). De mancat nu mananca exagerat de mult, bea multa apa mai ales daca a alergat mult.