| AlexStefan1 a întrebat:

vreau niste sfaturi de la cei care au un caine dominant si au reusit sa il faca sa nu mai muste. Am un rottie de 2 luni si 3 saptamani si vreau sa-i corectez muscatura. As vrea sfaturi de la experimentati nu de la cei care au vazut pe Youtube clipuri si se cred dresori de tigrii.

Răspuns Câştigător
| Sherif77 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema cu amstafful meu cand era mic. Faza e ca asa sunt toti cand sunt mici. Mereu cand ma musca il atrntionam cu "nu e voie" si ii strangeam usor botul. Acum are 1 an si 5 luni ai nu m-a mai muscat de foarte mult timp. Nu iti a grji. Asa sunt ei cand sunt mici. happy

| AlexStefan1 explică (pentru Sherif77):

Am auzit ca daca nu ii corectezi de mici o sa ramana asa si cand vor fi mari, si un rottweiler la maturitate cantareste vreo 50 de kilograme, am sa incerc si eu faza cu stransul de botic, dar cum procedai? Adica, ii inchideai gura sau il luai efectiv de tot capul si il strangeai usor? Nu vreau sa ii fac rau sau sa il fac agresiv.

| Sherif77 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Nu o sa ramana asa.Ei musca din joaca cand sunt mici.Cand creste mai mare se va maturiza. Poti cum ti-am zis sa il mai corectezi. Trebuie sa stie sa asculte si sa fie cuminte. Ia atitudine si arata-i cine e "seful". De acum cand mai musca spune-i pe un ton ridicat sa fie cuminte si inchide-i usor boticul. De asemenea poti sa il ignori o perioada, dupa vii iar sa te joci cu el si daca tot continua faci acelasi lucru pana o sa inteleaga si nu va mai face. Asa sunt ei in general toti. Bafta multa!

| AlexStefan1 explică (pentru Sherif77):

Chiar am sa incerc maine dimineata, mersi de sfaturi te puuup!