| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa iau un catel de la un băiat din orașul meu dar are doar 3 saptamani si i-am zis macar sa faca o lună sa l iau, vreau sa stiu e prea devreme sa l iau? Zic in sensul daca mai are nevoie de lapte de la mama lui

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cainii si pisicile nu se dau spre adoptie mai devreme de 2 luni (8 saptamani) ca sa manace lapte cat mai mult de la mamica lui sis a fie sanatos, altfel risca sa moara devreme.

In Australia, America si Canada este interzis prin LEGE sa dai cainii si pisicile spre adoptie, sau sa-i vinzi mai devreme de 2 luni (8 saptamani) special ca sa se evite moartea lor prematura.

Deci, categoric NU dai animalutul atat de devreme, ca nu se dezvolta normal si risca sa moara foarte devreme.
Rabdare ca nu au intrat zilele in sac!

| Catrice a răspuns:

Și ce sa mănânce la 3 săptămâni când nici dinți nu are?

| Sophieka a răspuns:

Bine ar fi sa fie luat la 3 luni, dar daca e graba mare, sa mai stea 3 saptamani, adica pana la o luna si jumatate!
Nu poate fi luat acum de la mama lui!

| BlindMirror a răspuns:

Băiatul are doar trei săptămâni?

| VladuT1337 explică (pentru BlindMirror):

Adică cățelul...

| BlindMirror a răspuns (pentru VladuT1337):

Nu mai devreme de șase săptămâni. Ideal ar fi după două luni. În timpul ăsta puiul este hrănit natural, se dezvoltă normal și învață să se detașeze de mamă.

| Refresh0 a răspuns:

O luna jumate ar fi mai ok.

| PleşaMihai21 a răspuns:

Cel mai bine ar fi la 8 saptamani, așa e recomandat. E nevoie de laptele matern in timpul asta, și de anticorpii lui.

| davy41620 a răspuns:

Macar o luna jumate sa suga de la mama lui, la mine asa a stat