| IncorrectUsername a întrebat:

.. Vreau sa-mi conving parintii sa-mi ia un caine, dar problema e ca nu vrea tata...Deci sa va zic ce s-a intamplat:
Eu am intrebat-o pe mama daca imi ia un ciobanesc german de craciun,pentru ca asta e dorinta mea,si a zis ca mai vedem,sa vorbeasca cu tata...Ok,tata ajunge acasa,sa vorbeasca cu el.
Dupa ce i-a zis ca vreau un caine de craciun,tata a zis ca se mai gandeste.Dar cand i-am zis eu ca vreau un caine,tata a zis ca nu,ca stam prost cu situatia financiara, ca acum cand vine iarna unde o sa-l tinem ca e caine mare si nu sta in casa, si chestii de genu.Mama a venit si m-a intrebat ce am,de ce sunt suparat, eu i-am zis, si m-a incurajat.Dar peste 60 de min a venit la mine si mi-a tinut tot felul de predici,ca de ce vreau un caine(eu mai am unul,dar e de talie mica,ma rog,nu conteaza asta,il iubesc la fel de mult)si a zis ca apoi cateaua o sa devina geloasa din cauza lui, ca o sa moara, si chestii de genu...Ce pot sa ii zic ca sa accepte sa imi ia un caine?(stau la curte)...Cand speram si eu ca mama tine cu mine, totu sa spulberat.
Funda!

14 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Mai asteapta.un caine necesita multe si s-ar putea sa nu se inteleaga cu cainele pe care deja il ai.
ai putea totusi sa ii convingi sa adoptati unul de la un adapost.sa faceti o fapta buna de craciun

| IncorrectUsername explică (pentru thalyslly):

happy Daca as putea, as lua si ciobanescul si cel de la adapost, dar eu am mai avut maidanezi, vreau sa vad cum se comporta si cei de rasa.happy

| thalyslly a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Exact la fel, numai ca majoritatea raselor sunt mai sensibile la boli.si vezi poate gasesti un ciobanesc si la adapost. ultima data cand am fost la adapostul din orasul meu erau un husky si un labrador printre maidanezi

| thalyslly a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Plus ca il iei vaccinat si sterilizat

| IncorrectUsername explică (pentru thalyslly):

Da,dar ideea e ca de acolo sunt mult mai sensibili...Cel putin asa stiu eu.Si eu vreau pui, aia e ideea, ca sa se acomodeze de mici...

| thalyslly a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Sunt si pui si nu sunt mai sensibili,ba din contra unt obisnuiti,,cu greul"
acuma ca tu vrei neaparat un ciobanesc asta e alta problema.dar nu ai cum sa ii convingi pe ai tai sa iti ia un caine de talie mare mai ales daca stati prost cu banii, un caine costa:vaccinuri, acum cu noua lege trebuie dus la sterilizat, mancare (sau il iei si il ti cu paine? trebuie deparazitat intern si extern, plus pretul de cumparare

| IncorrectUsername explică (pentru thalyslly):

Oricum,nici nu vreau sa ma mai gandesc la adapost...Ma simt trist cand ma duc pe acolo, toti parca ar striga"vreau si eu o casa, te rog!"si mi-e mila de ei sad

| Harpo a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Tocmai pentru acest motiv, in plus de faptul ca iubesti cainii, ar fi bine sa dai o sansa unui maidanez. Un maidanez care a trecut prin multe si care nu cere decat un culcus, o familie iubitoare si mancare. Sunt o droaie de pui prin adaposturi, te-ai uitat la ei? Numai la adapostul benevolilor din orasul meu natal, sunt multi. Oamenii ii abandoneaza in cutii cu gramada... Si sunt atat de frumosi, sa-i vezi... Da o raita pe Facebook si cauta ce-i in orasul tau. daca nu vrei un adult, ia-ti un pui. Si sa stii ca un caine de rasa fara educatia corespunzatoare, tot caine e! Ca un maidanez. Degeaba vrem rase daca nu cunoastem si nu ne informam in privinta particularitatilor lor.

| IncorrectUsername explică (pentru Harpo):

Mersi,o sa incerc, trebuie sa mai vorbesc cu parintii...Raspunsurile astea m-au facut sa ma pun la mijloc intre rasa si maidanez.laughing De exemplu, prin Bucuresti (voluntari)exista macar corcituri de rase?

| IncorrectUsername explică (pentru IncorrectUsername):

La adaposturi ma refer

| IncorrectUsername explică (pentru Harpo):

I-am zis tatei mai devreme ca nu mai vreau unul de rasa,ci unul de la adapost ca sa salvez o viata...Dar mi-a zis sa ma termin cu gandu asta,ca noi nu avem ce sa ii dam de mancare nici la cateaua asta, pai da aluia(tinand cont ca, cateaua mea are burta cat casa, el zice ca nu are ce sa ii dam de mancare, Doamne.)cum pot sa ii conving?(mama a inceput din nou sa zica ca mai vedem daca imi ia)laughing

| Harpo a răspuns (pentru IncorrectUsername):

WindowsProfessionist, cand te pui pe Mac? De 15 ani de cand il calaresc, ma simt foarte bine...
Ok, fara gluma, acum nu te invat nimic dar daca tu hranesti cateau cu laturi, devine graaasa... Cand iti hranesti cainele cu mancare omeneasca, trebuie sa fii atent, ca el nu are acelasi sistem digestiv ca si tine, le tolereaza cum poate ca n-are de ales, dar face diaree, se ingrasa si altele... E sterilizata? Si asta e o cauza a ingrasarii.
De ce nu te uiti cat costa bobitele pentru caini? In functie de varsta si altele... Ii poti amesteca mancarea cu anumite chestii pe care le mancati, sa fie mai ieftin. Dar nu mamaliga, cartofi, paste fainoase si alte feculente ca un caine nu e facut pentru asta.
Eu zic, daca parintii tai vad ca esti hotarat si responsabil, ca te preocupa soarta cainilor, nu te vor refuza. Trebuie acte nu chestii de genul: "Mami, te rog..."
In privinta adaposturilor din Bucuresti, chiar ca ma supar Windows! O freci pe facebook si n-ai gasit nimic? Ia mai cauta... Asa incepe responsabilitatea, sa arati si parintilor! Vezi ca in decembrie vin in Romania sa ajut benevolii de la un adapost si fug la tine sa ti-o trag pe cocoasa...

Răspuns utilizator avertizat