| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, vreau sa va spun azi cand am iesit din casa era o cucuvea pe cosul hornului, nu canta, statea acolo iar pana sa plece a cantat de vreo doua ori, sincer mi-e frica ca cred in superstitiile astea, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce oameni dusi de acasa pe aici laughing auai la el canta aia,moare omu laughing frate nu-i de mirare ca romanii is cam praf mai la toate.
Stii de ce canta aia acolo? poate is chema perechea,iar prezenta ei acolo arata ceva,nu ca moare cineva,arata ca pe linga casa ta misuna animaluri cu care ea se hraneste, adica soareci, sobolani, coropisnite etc.
Asa erau pe vreme romanii, omorau, alungau pasarile astea care de fapt fac numai bine.
ROmanu nici acu nu s-a trezit se pare.In europa, tarile alea civilizate, pentru ca sa fim seriosi, oameni care cred in asemenea chestii si mai le si omoara, nu poti spune cas oameni civilizati.Deci italienii,francezii,belgienii etc, le protejeaza, ba le fac si locuiri anume sa vina.
Unde pui ca in Grecia antica ce simboliza aceasta pasare? Sa vedem cat de cititi sinteti laughing
Esti religioasa? Arata unde spune, scrie in biblie cucuveaua aduce moartea, arata, parca sinteti batuti in cap cu parul laughing

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru relian):

Nu ai idee cat mai linistit, multumesc!

| relian a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Eu nu vorbesc din auzite,din superstitii, am facut si la scoala, pasarile astea care consuma insecte si ajuta agricultura, ajuta pomii, ajuta pe linga casa omului.
Ne aratau aia, ce aveau in gusa astfeld e pasari.Aia canta,pentru ca este pasare nocturna,vaneaza mai mult noaptea,este normal sa cante noaptea.
Ai vazut pasarea de zi care sa cante noaptea? Deci fiecare pasare pe limba ei laughing
Lumea in ziua de azi sau in comunism si dupa nu mai erau familiarizati cu pasarile astea pentru ca s-a trecut la o agricultura intensiva,pana si livezile au devenit "plante " adica mici ca talie,pasarile au disparut pentru ca se speriau,in pomii inalti,mari isi faceau cuib,mancnau insecte care daunau la pomi etc.
Oamenii au taiat toti arborii,aceste pasari apoi sau retras in alte zone,deci nu sta nimeni pe undeva asa doara cai place aleia de tine sau nu-i place, sau aduce boala, moarte, pfff nu stiu la scoala ce pazesc aia, in loc sa invete copii lucruri utile ii indoctrineaza cu religie, aia da scoala.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O superstitie cum ai zis, nimic real.

| raMLesS a răspuns:

O sa dai coltul clar.

| Zuzu1991 a răspuns:

Vinde tot, tot, fa-ti un bunker si ascunde-te acolo toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform superstițiilor și la câte cucuvele am auzit eu cântând, până în prezent ar fi trebuit să mor de cel puțin 30 ori. Nici pisica nu are atâtea vieți.
Lasă poveștile pentru cei creduli.
Noapte bună!

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru anonim_4396):

Au cantat si la tine pe casa sau in curte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Și la geam era unul odată. Nu am curte, stau la bloc.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru anonim_4396):

Si canta sau doar statea?

| NonZarek a răspuns:

Spun din propria experienta, superstițiile sunt reale, am fost atent la detalii și de fiecare data când canta prin curte la mine, noaptea, după 3 luni a murit o ruda importanta mie. Și asa a continuat încă de 2 ori si același rezultat a fost. Iar de atunci, nu am mai văzut o și nici auzit o, dar când își va face iar prezenta, știu ca cineva va muri.

Acum depinde, nu ști cine poate muri, ori tu, ori cineva din familia ta, ori cineva din apropiere (vecin), chiar dacă a stat la tine pe horn, asta nu înseamnă că musai tu vei muri sau cineva din familie.

Ai grija.