| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Vreau si eu sa stiu, la ce varsta este recomandat da sterilizez o catea? Si dupa aceasta operatie cateaua va avea probleme de comportament sau de sănătate?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din momentul cand a implinit 6-7 luni, se poate steriliza cateaua. Inainte sa facea la 1 an, dar acum si medicina veterinara a avansat si se poate face la 6-7 luni, fara probleme.
Dupa aceea catelul sterilizat nu va avea nici un fel de probleme de sanatate sau de comportament, dimpotrivă, va scapa de perioada cand intra in calduri si nu va mai fii agitata deloc.

| Lizuca1234 a răspuns:

Dpdv medical, o poti steriliza chiar inainte de primul ciclu. astfel eviti agitatia, petele, samd. comportamentul va ramane acelasi.