| Andreyukkkul a întrebat:

Salut tuturor.Am o problema mare... am un labrador iar in ultimul timp de fiecare data când plec de acasa își face nevoile, dar și le face instant dupa vreo 5-10 minute face cât poate pentru ca îl scot mereu înainte sa plec...Nu stiu ce sa ii fac, nu a făcut asa mereu doar in ultimele 2-3 saptamani.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Si-a facut un obicei prost.
De cate ori pe zi il scoti afara?

| Andreyukkkul explică (pentru Andreeush):

Îl scot de 3 ori pe zi in general, dar nu asta e problema el face intenționat face doar câteva picături fix când plec de acasa....nu poate mai mult pentru ca de abia a fost scos.

| Andreyukkkul explică (pentru Andreeush):

Îl scot de cel putin 3 ori dar nu asta este problema face foarte putin in casa dar se vede ca face intenționat, asta ma deranjează, din câte îmi dau seama chiar se chinuie sa facă pentru ca scoate in general doar câțiva stropi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il scoti cat mai des, si stai cu el pana isi face nevoile, mai ales dimineata.
Cainii nu fac in casa, nici cei dresati nici cei care nu sunt dresati.
Am avut 3 rase diferite si nu si-a facut nevoile nici unul in casa.
Doar cand au fost pui.
Trebuie sa ai grija cu mancarea cand ii dai, la ce ore, si regulat.
Dupa ora 17 nu-i mai dai nimic. Mai iesi odata cu el la 20 21 si aia e. il mai scoti dimineata.

| Andreyukkkul explică (pentru anonim_4396):

Dupa cum am mai spus, îl scot foarte des in general și dovada e faptul ca face foarte putin in casa, de obicei câteva picături deci clar face intenționat...

| Pufy12 a răspuns:

Nu cred ca mai ai ce sa ii faci cainele s-a obisnuit cu acest regim pentru el a devenit un obicei. Parerea me e ca sa te adaptezi tu dupa mediul lui nu invers pentru ca va fi mai greu pentru el asa este mai simplu ca tu sa il scoti afara sa isi faca nevoile de fiecare data cand tu vei pleca undeva si il lasi singur. Il scoti stai zece minute si apoi iti vezi de treaba. Eu asta as face?

| Andreyukkkul explică (pentru Pufy12):

Obiceiul asta datează de doar câteva saptamani și face intenționa clar pentru ca face foarte putin pentru ca atat poate, nu stiu cum sa îl fac sa nu se mai supere când plec de acasa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreyukkkul):

Cred ca saracu se tine, daca face doar cateva picaturi.
Nu-i mai da multa apa, si mancare cand esti plecat, sau inainte.
Oricum e crud, sa iei caine, si sa il tii inchis in casa in timp ce tu pleci.
Tu ai sta asa inchis in casa?
Vorbeste cu un vecin sa te ajute, care are caine, si are timp sa il scoata cand esti tu plecat.
Iti garantez eu ca nici un caine nu se caca sau se pisa acolo unde doarme, poa sa fie el si nedresat.