| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau și eu sa știu ce animal de companie sa îmi iau... locuiesc la apartament., nu as vrea pești. Mulțumesc. Funda...

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Ai putea sa iti iei o pisica sau un caine de talie mica sau medie (sa adopti, in cel mai bun caz). Pisicile sunt relativ usor de intretinut, nu e necesar sa le scoti la plimbare, invata usor sa foloseasca litiera si nu necesita foarte multa atentie. In schimb, cainele trebuie plimbat destul de des, trebuie sa te joci cu el si trebuie sa ii dedici mai mult timp. Depinde de ceea ce iti doresti.

| codrutzul a răspuns (pentru thegatekeeper):

Dar pisica poate sta și singura 2-3 zile? ce rase de pisici știi? E mai bine o pisica dacă sunt plecat 7 ore pe zi? știu ca pisicile sunt mai bune pentru ca nu latră pot sta și singurele. ce crezi pot sa am o pisica fericita dacă sunt plecat 7 ore pe zi. ma pot juca cu ea cînd cînd, cînd plec. iar cainele nu poate sta cuminte, roade,, face pozne nu... asa cred..In fine e mai buna o pisica nu? de ce?

| thegatekeeper a răspuns (pentru codrutzul):

Da, o pisica poate sta singura cateva ore pe zi, insa nu e recomandat sa o lasi singura cateva zile la rand. Daca ii lasi apa si mancare intr-un loc accesibil, litiera cu nisip curat si, eventual, cateva jucarii, poate sta singura chiar si 7 ore pe zi. O camera mai mare sau doua ii sunt de ajuns. Dupa cum am spus, nu necesita foarte multa atentie si sunt, in general, animale independente, atat timp cat au conitiile necesare. In situatia data, mi -ar parea mai potrivit sa iti iei o pisica, insa si aceasta poate roade colturile mobilei, atunci cand se plictiseste sau cand ii este foame si nu are mancare la indemana. In orice caz, cred ca face mai putina dezordine decat un caine (eu am doar pisica, asa ca nu iti pot spune exact cum e cu cainii in apartament). Ti-as recomanda sa adopti una, si nu sa cumperi, fiindca sunt mult prea multe fara stapan, care traiesc in conditii nepotrivite, pe strazi. Poti gasi cu usurinta un pui (de o luna-doua, in niciun caz mai mic) pe care il poti lua in casa, spala, duce la veterinar pentru deparazitare, si apoi obisnui cu noua casa (in 3-4 zile se obisnuieste, in general).

| codrutzul a răspuns (pentru thegatekeeper):

Asa mersi foarte mult, acum vreau sa vad parerea unuia care are caine...ce parere aveti despre bichon... fundita

4 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

O pisica.