| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau un caine Husky Siberian de 2 luni, stiu ca trebuie sa ii dau mancare premium, superpremium, gen BOSCH, royal canin, adica boabe. De la ce varsta pot sa ii dau carne, oase de pui, sau alte tipuri de mancare?

4 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Eu zic că e mai bine să îi dai mâncare făcută în casă după ce e adult (depinde de câine, chiar dacă sunt aceeași rasă; cel puțin un an la husky). Până atunci dă-i mâncare pentru căței (puppy). Ai grijă la calciu (nici prea mult, nici prea puțin) și calorii (e mai bine să îi dai tu mâncare, decât să-i lași undeva și să mănânce el). Branduri bune de mâncare pentru căței: https://www.dogfoodadvisor.com/......ds-5-star/

P.S: mai bine întrebi pe domnul Gogu, decât pe TPU. Sunt șanse mari să primești răspunsuri greșite aici.

| NicoleEazi a răspuns:

Detin o femela husky, eu am invatat-o cu de toate, ii place foarte tare mancarea gatita, ii dau si boabe insa le alternez, mananca de 2xzi odata ii dau mancare gatita odata boabe, ii cumpar boabe de unde pot lidl/cabinet veterinar e sanatoasa, nu are probleme si cel mai important sa ii fie facute toate vaccinurile la zi, sunt caini sensibili si se pot imbolnavi usor, oasele de pui ar trebui evitate pentru ca pot perfora stomacul, eu nu i-am dat decat dupa vreo 6 luni cred, in momentul cand i se schimba dantura, ii dor foarte tare si simt nevoia sa roada tot felul de chestii si atunci i-am dat insa nu oase mici

| anonim_4396 explică (pentru NicoleEazi):

Pai de la ce varsta ii pot da mancare gatita? Si mancarea asta gatita in ce consta?

| NicoleEazi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am adus-o pe a mea la 5 sapt, cica vaccinata dar nu avea nimic si era si plina de purici, i-am facut toata schema de vaccinuri incepand de la 6 sapt si medicul ei veterinar mi-a dat ceva boabe pentru catei mai mici si mancarea gatita a constat in ce mancam noi(supa insa cu paine inmuiata, tocanite, cartofi prajiti, gulasu ce sa zic il adora laughing din astea, recompense pentru dresaj ca am inceput de mica si oase cred ca dupa vreo 3-4 luni i-am dat) Nu sunt crescator cu experienta, are deja 2 ani e sanatoasa, cu o energie de nu am vazut asa ceva si probleme nu am avut.