| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un rottweiler pe care sa-l dresez 100% pentru paza. Daca eu stau in acceasi curte cu partintii, credeti ca s-ar putea ca (,) cainele sa-i atace pe ei? Este un caine rau de fel? Vreau sa-l cumpar dar nu-mi asum nici un risc ca sa imi atace parintii.

3 răspunsuri:
| eAnne a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic... ar trebui sa se obisnuiasca si cu ei adica sa "il cresteti" impreuna. Ei de fel sunt rai datorita mediului. Eu am avut rottweiler l-am crescut la apartament, de mica, femela. am crescut-o pana la 2 ani si se comporta ca un labrador, era foarte jucausa si cuminte. Asta rezulta ca depinde cum il cresteti! Si trebuie sa fie si parintii tai pe langa el de mic ca sa se obisnuiasca... Eu asa as zice. Ar trebui sa consulti un profesionist/dresor.

| Ssiaa_Anni_1997 a răspuns:

Cele mai multe cazur iisi omoara stapanii. Adia stii ca ei sunt facuti in laborator si cand cresc un os ii apasa pe creier sa omoare, mai bine nu, daca vrei ceva de paza, ia-ti un husky sau un lup, si ei sunt frumosi si destepti.

| TheBearandWolfLover a răspuns:

Daca parintii tai o sa il ingrijeasca si o sa se joace cu el, nu o sa ii atace pentru ca se obisnuieste cu ei. Dar nu e un caine rau. Niciun caine nu e rau, oamenii ii cresc sa fie agresivi.