| ThunderXz a întrebat:

Vreau sa pun un incubator cu oua de gaina si vreau sa stiu cum este mai bine sa pun ouale: in suportul acela cu care intorci ouale cu cheita sau direct pe plasa? Daca pun ouale in suport cum trebuie asezate: cu varful in sus sau in jos? Trebuie sa incep sa intorc ouale din prima zi? Am auzit ca inainte sa pun ouale trebuie sa las incubatorul sa mearga fara oua intre 16 si 24 de ore, in acest timp trebuie sa pun apa in canal sau nu? Si inca ceva: cum imi dau seama care oua sunt fertile, cum ar trebui sa le verific si unde trebuie sa vad acel "banut". Cu cat mai multe informatii cu atat mai bine.

4 răspunsuri:
| njohn a răspuns:

Nu ai primit nici o carte pentru instructiuni?

| ThunderXz explică (pentru njohn):

Ba da, numai ca nu am inteles prea bine ce am intrebat mai sus.

| IncubatoareCleo a răspuns:

Ouale se aseaza in suporti cu varful in jos! Magazinul cu incubatoare va trimite acasa incubatorul si accesoriile necesare pentru incubare oua. Expediem rapid in toate localitatile din tara incubatoare Cleo la cele mai mici preturi: www.electrounivers.aaz.ro
Vezi in pagina despre incubarea oualor, instructiuni si recomandari de la specialisti.

| morryss a răspuns:

Ouăle trebuie să stea cu partea sacutita in sus e cel mai bine., ce este important e că trebuie sa însemni ouăle pe o parte s si pe o parte d adică seara si dimineaţă sa le întorci mereu corespunzător si in permanenta trebuie să fie apa in canalul special...in perioada cine ouăle sunt ciocnite e foarte bine să omezim usor oauale cu un pulverizator cu apă caldă pentru a le fi puilor mai ușor sa iasă si sa nu. Se sufoce