| xbox360 a întrebat:

Salutare,

Am avut grija de câinele unor prieteni de familie (un labrador) timp de o săptămână și m-am atașat foarte mult de el la modul ca aproape am plâns când a plecat. Vreau sa imi iau și eu un câine, dar având in vedere ca stau la bloc vreau unul mai mic sa nu crească foarte mult. De ex. labradorul acesta are 4 luni si este ideal. Eu nu ma pricep deloc la câini.
Ce câine imi recomandați? Sa nu crească foarte mare si sa nu lase par. Mulțumesc!

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câinele tău se numește tekel și nu altfel

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ia un caniche.
E jucăuș și nu lasă păr deloc, nici dacă îl smotocești. Sunt și de talie mică, medie. Si mare (alb, apricot, gri, crem, maro și negru)
Dacă nu, adoptă un cățel din adăpost, abia salvezi o viață. happy

| Catrice a răspuns:

4 luni și e ideal...tu nu știi cat de mare ajunge la 12 luni sa fie, cata mâncare ii trebuie, cat par lasă...hee hee

| xbox360 explică (pentru Catrice):

Știu, tocmai de aceea am specificat ca nu vreau labrador deoarece creste foarte mare.

| Catrice a răspuns (pentru xbox360):

Gasesti la adăpost destui câini mici.

| Fatamuntilor a răspuns:

La adaposturi gasesti caini de toate marimile.
DACA iubesti animale, scoti cainele afara la timp, ii afectiune, hrana. mers la veterinar
In plus aici gasesti oricand pe cineva care sa iti ofere un sfat.

| raMLesS a răspuns:

Animalele nu ar trebui tinute in casa, iti recomand o pisica totusi, aia nu latra si e mai curata.
Fa-i un loc de joaca.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru raMLesS):

De ce nu ar trebui ținute animalele în casa? Chiar sunt curioasa.

| raMLesS a răspuns (pentru Lizuca1234):

Pentru ca nu au suficient spatiu, locul lor e afara in natura, la aer liber, au nevoie de spatiu unde sa alerge, au nevoie sa exploreze ce-i afara in mediul inconjurator, sa simta diferite mirosuri, etc, etc... asa sa tii un caine in casa intr-un apartament de 2-3 camere, mi se pare o prostie.
Ii stresezi si nu e ok, ala o sa inceapa sa distruga ce-ai prin casa, sa roada canapeaua, firele, etc... Daca esti plecat 8-10 ore de acasa, iti dai seama ce stres pe capul lui? Asa daca avea curte era altceva. Sa vezi cum incepe sa latre si iti trezeste toti vecinii, plus ca daca mai e si pui o sa inceapa sa planga.
Caine iti iei cand stai la casa, daca stai la bloc si vrei animal, ia-ti o pisica, si asa aia doarme toata ziua, n-ai prea mari probleme cu ea, dar trebuie si ea scoasa afara la aer.

In nici un caz papagal, e tortura sa iti iei un papagal si sa il tii intr-o cusca cat palma, animalele alea sunt facute sa zboare zeci/sute de km pe zi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru raMLesS):

Ai si nu ai dreptate. Sunt caini care sunt de casa, nu de curte: ex. bichonii. Sunt printre cei mai destepti caini, cuminti si curati. Daca ii asiguri si cateva ore de dresaj este o minunatie.

| Legion7X a răspuns:

Pomeranian

| DonEduardo a răspuns:

Cockapoo.

| Whitesnake99 a răspuns:

E greu cu cainii la bloc. Mai ales cu labradorul...Iti bati joc si de viata lui si de a ta.

| Julia1188 a răspuns:

Shih Tzu este o rasa mica, simpatica si cel mai important nu lasa par prin casa.