| zuzu24 a întrebat:

Salutare am gasit azi un catelus maidanez am hotarat sa il pastrez deoarece e zapada mare si mie mila de el problema este ca are ceva pe el niste oua transparente si niste chestii galbene cu cap maroniu foarte minuscule.i-am facut baie dar degeaba cred ca sunt paduchi locuiesc la tara iar drumurile sunt blocate nu avem veterinar si nu am cum sa ajung la oras...pentru a lua zgarda sau praf pentru el am solutie REGESC pentru paduchi, purici, capuse..nu stiu ce sa fac sa ii dau pe blanita? va rog am nevoie de un sfat daca stie cineva cum pot indeparta acele chestii de pe el sunt multe am incercat cu piapten obisnuit degeaba

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Te admir pentru ca in tara romaneasca sunt tot mai putine persoane iubitoare de animale. cred ca umanii incet incet devin mai animale prin actele de bestialitate ce le fac. daca ai o farmacie in sat cumpara sampon contra paduchilor. daca nici macar asta nu poti incearca sa il tii intr-un loc mai ferit si cand ai ocazia sa il duci la veterinar. sunt sigur ca o sa-ti fie recunoscator. cainii au memorie buna. nu sunt umani. Mult noroc, si nu il trimite in strada.

6 răspunsuri:
| Bxb_Gabytza_1991 a răspuns:

Pai incearca cu solutzia aia daca zici ca pentru asa ceva e dar ai grija cum o folosesti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

REGESC e pentru gandaci si alti daunatori, dar nu pentru a fi folosit pe animale. Nu il folosi pe caine! Asteapta sa treaca zapada si cheama un veterinar sa il deparaziteze. Pana atunci nu il tine in casa...

| zuzu24 explică (pentru anonim_4396):

Omule e zapada de 180 cm afara cum sa nu il tin in casa? pai l-am loat ca sa il tin in ger sa il omor? cu riscu ca fac si eu paduchi dar nu il pot tine afara

| zuzu24 explică (pentru gelu1970):

Am farmacie dar nu cred ca au solutii contra paduchilor este farmacie particulara il tin in camera cu mine si cu sotu nu l-am loat de pe strada ca sa il dau afara ..este jucaus latra maraie are in jur de 3 4 saptamani abia i-au dat dintisorii nu este posomarat sau ceva de genu are pofta de mancare..cu riscu ca o sa loam si noi.dar eu afara nu il dau...dar se pot lua paduchii de caine la om? tinsa spun ca sunt chestii mici galbene care depun oua pe firul de par si ouale sunt transparente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzu24):

Da ce e, frate, pui de gaina? Ii faci un culcus, ii pui cateva paturi unde sa fie ferit de vant si zapada si il hranesti. Nu va muri, nu e o rama, e un caine cu blana si strat de grasime. Poti salva cainele si fara sa iti umpli casa de capuse, raie, extraterestrii sau ce mai are pe el. In fine, faci cum crezi...

| Z3R0H0uR a răspuns:

Cel mai recomandat ar fi un sampon cotnra paduchilor. Mult noroc!