| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o întrebare legata de incubarea ouălor de găina. Am pus in data de 9 aprilie incubatorul pe aproximativ 65 de oua de găina. Incubatorul e nou și l-am verificat, are temperatura corespunzătoare. I-am pus apa și am întors ouăle in mod normal, exact cum se face. Acum fiind 1 mai, are deja 22 de zile și nici măcar un pui nu a ciocănit oul. Din curiozitate dar mai mult din grija ca nu vor ieși pui am început sa verific ouăle cu ajutorul blițului de la telefon: au fost câteva care aveau puii morți la un stagiu de vreo doua săptămâni maxim as spune eu, nemaidezvoltandu-se (vreo 10 au fost asa) iar restul aparent au pui vii, am spart la vreo 8 camera de aer fără a vătăma sau deranja puiul și ma gândesc sa fac la fel și cu celelalte, voi ce spuneți? A mai trecut cineva prin experiența de genul? O sa atașez o poza sa aveți idee despre ce spun mai exact. https://we.tl/t-SjH7Yc6Kp2

3 răspunsuri:
| Justme32 a răspuns:

Hmm, tușa mea analfabetă folosea incubator cămara răcoroasă de vară și băga cloșca acolo să șadă pe ouă. Așa analfabetă cum a fost, din 100 ouă 95 tot ieșeau. Ce vă complicați cu incubatoare? Se întâmplă să mai moară pui să nu clocească cum trebuie

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Justme32):

M-am lămurit cu cloștele, tot din experienta proprie. Sparg ouăle, le murdăresc și pe celelalte și Chivu. Ba nu stau pe oua cum trebuie ba se așează și pe margine rămâne câte unu care nu e încălzit si rand pe rand mor pui. De aceea am deschis sa cumpăr incubator crezând ca va fi mai ok. Dar nu e asa

| Justme32 a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Muma natură nu poate fi substituită