| Sergiu191093 a întrebat:

Salutare am un ciobanesc de asia centrala mananca foarte rău am fost cu ea la veterinar ia făcut analize și totu o ieșit ok veterinarul a zis ca ii mai pretențioasă la mancare i-am cumpărat granule monge dar tot nu vrea sa manance ii fierb orez macaroane ii amestec cu hrana umeda sau cu pateu de câini dar cand vrea manaca și când nu nu parca nu are pofta de mâncare va rog sa ma ajutați cu un sfat

10 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Nu sunt veterinar, dar mi se pare ca pofta de mancare vine daca nu mananca, deci, da-i de mancare chestii care nu se strica, cum ar fi granule uscate si daca mananca bine, daca nu, stau acolo pana le mananca

am stiut pe cineva care avea o pisica, care nu manca decat Whiskas, cea mai scumpa mancare de pisici, si din cand in cand ramanea singura cu tata, care se imbata si uita sa o hraneasca, si cand venea fiul, si vedea pisica moarta de foame, ii dadea paine uscata, pana se ducea sa cumpere Whiskas si rodea pisica la ea de nu se vedea

| Sergiu191093 explică (pentru Brizbriz):

Și eu mai am un bichon și la fel am pățit nu vroia sa manance de cat pedigree hrana umeda granule deloc pana când soția sa hotărât sa nu ii mai dea numa granule și incet incet a început sa manance și sa nu mai facă figuri la mancare ma gândesc ca asa o sa fac și cu ciobanescu dacă nu mananca ce ii dau

| Brizbriz a răspuns (pentru Sergiu191093):

Da, exact

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E discrepanță între "mănâncă rău" și "nu are poftă de mâncare"...

| Sergiu191093 explică (pentru anonim_4396):

Lămurește-mă tu ca te vad mai deșteaptă

| Sergiu191093 explică (pentru anonim_4396):

Eu ce o părere și tu te trezește repede sa îmi zici ca nu ii discrepanta între mananca rau și pofta de mâncare problema ii ca nu prea mananca

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sergiu191093):

E adevărat ce a zis veterinarul: e pretențioasă la mâncare, nu-i place ceea ce îi dai să mănânce.

| Sergiu191093 explică (pentru anonim_4396):

Problema ii ca nu stiu ce sa ii mai dau și crede-mă ca am.investit bani în ea și în mancare tot timpul o duc la veterinar ii schimb mâncarea sa vad ce ii place dar degeaba mai am un prieten are 5 caini de asia centrala mananca orice

| Lizuca1234 a răspuns:

Ce varsta are cățelul? Primește vitamine? Pana la 3 ani trebuie sa primească vitamine de buna calitate, cum ar fi Pet Phos Grand Chien sau Cafortan, pentru o creștere armonioasa. În al doilea rand, hrana pe care i-o dai este de proasta calitate. Iti recomand Acana, Taste of The Wild. Și mai apoi ne gândim la mișcare. Câinele face mișcare destulă? Are exerciții fizice zilnice? Are spațiu de alergat? Este logic ca un câine care nu are activitate sa nu aibă pofta de mâncare.

| Sergiu191093 explică (pentru Lizuca1234):

Nu știu dacă ii de proasta calitate Monge ii 237 lei sacul medicul veterinar mi-a recomandat-o în tarc o țin numa seara în rest ii prin curte dar ii leneșă rar se joaca cu ceilalți caini mai am un labrador și un bishon și vitamine pet phos ii dau