| CristiZdr a întrebat:

Salutare, am un Ciobanesc German si nu latra deloc, vreau sa il invat sa latre la comanda dar nu latra deloc, este foarte prietenos cu strainii fapt ce nu-mi place deloc, cine stie cum pot să-l facs a latre si sa fie putin ma rau cu străinii? (Are 5 luni)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In alte tari daca cainele altuia latra la tine sau mai rau, te musca, daca ii faci plangere, ii poate eutanasia catelul, si cred ca si in Romania e valabil asta.
Mai ales daca musca sau latra la vreun copil.
Ca sa latre la comanda, il inveti usor, mie mi-a luat 2 ore cu un beagle, o punga de treat-uri, si un clicker :)
Si cand ii spuneam "zi o vorba", se uita la minte si latra o data.
https://www.youtube.com/watch?v=lf1B1loR7Ig
Il urmaream cand latra, si ii dadeam comanda, recompensa, si click-uiam cu ala.