| RobertIDiablo a întrebat:

Salutare, aveți idee ce marcă de hrană uscată pentru câini este mai bună?
Cățelușa mea are o lună, i-am dat Pedigree Junior dar nu prea se dă în vânt după ele.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lizuca1234 a răspuns:

Salut. Parerea mea este ca ar trebui sa incepi cu Royal Canin Starter pana la 3 luni, apoi sa ii faci trecerea TREPTAT(ca altfel risti diaree) la Acana Puppy pana la varsta de 1 an. Apoi mergi tot pe Acana sau Taste of The Wild. Astea sunt cele mai ok! Intre timp ii poti da suplimente pentru o crestere armonioasa, gen K9 sau Cafortan+ ulei de somon de la Nutrivet.
Sa nu uitam ca sunt caini,deci CARNIVORI-evita conservele. Da-i ca recompensa banana,mar,os de vita(femur) exclude oasele de pui, de porc.
Sau daca te tine buzunarul, incepe dieta BARF si chiar nu o sa iti para rau!
PS- nu ii da niciodata Pedigree, Chappi, etc. Sunt de rahat, imbolnavesti cainele. Nu ii da lapte, du-l la vaccin si deparazitari!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Câinele la 4 săptămâni nu ar trebui nici măcar să fie înțărcat, darămite să mănânce hrană uscată!
Ar trebui să aibă cel puțin 5 sau 6 mese pe zi, cam ca un bebeluș: griș sau orez cu lapte (fără zahăr!)
Treptat, se introduce o masă de supă de pui sau vită, cu puțin morcov ras / tăiat cubulețe în ea.
Iar cu timpul, se face un pilaf din carne de pasăre / pipote / vită / iepure, orez, legume tocate mărunt (morcov, păstârnac, țelină).
La servire, amestecă și o lingură de tărâță de grâu sau ovăz (se găsește la supermarket).
După vreo 6-8 luni va rămâne la 2 mese pe zi (dimineața și seara).
Cam asta ar trebui de fapt să mănânce un câine ca să fie perfect sănătos. Crezi că există vreun tip de hrană conservată, indiferent de marca ei, care să nu aibă conservanți, amelioratori de gust și alte chimicale? Dacă noi nu vrem „E"-uri, de ce le-am da câinilor?!?

| Nătărău a răspuns:

Dă-i bobițe pentru pisici, s-ar putea să-i placă.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Nătărău):

Mda..pe bune? Ba sa nu ii dea.

| Nătărău a răspuns (pentru Lizuca1234):

De ce să nu îi dea? Eu am avut o cățelușă care a trăit 17 ani și mînca boabe de pisici, îi plăceau foarte mult!

| Lizuca1234 a răspuns (pentru Nătărău):

Pentru ca,contin taurina si alte ingrediente concepute pentru organismul pisicii, care e total diferit de cel al cateilor, la fel ca si metabolismul, de altfel. In primul rand va fi afectat ficatul, apoi stomacul. Asta daca cainele mananca mereu mancare pisiceasca. Deci nu e indicat.