| Tunoi94 a întrebat:

bulldogul meu are dermatita,ce e de făcut? multumesc! am fost și la veterinar, astept și alte sfaturi

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita sa-i mai dai oase stricate, sau mancare alterata, ca dermatita se extinde.
Fa-i baie cu apa calda si sampon special pentru animale. Vezi ca au la farmacia veterinara, ca nu stiu ce branduri au ei in stoc.

| Tunoi94 explică (pentru Violleta2022):

Doamne,nu ii dau oase! Folosesc royal canin! am comandat un șampon

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tunoi94):

Vezi ca Royal canin poate fii expirat sau cainele este alergic la ceva din mancarea asta.
Opreste imediat hrana asta si da-i ceva proaspat si sanatos.
Samponul amelioreaza doar temporar problema pielii, dar totul porneste din stomac, unde se proceseaza mancarea.

Socrul meu a trecut printr-o situatie similara cu cainele si un medic veterinar i-a dat aceste sfaturi si i-a spus sa-i schimbe mancarea. Intr-adeavr la cateva luni dupa ce i-a schimbat mancarea, cainele si-a revenit si blana s-a refacut.
Sfatul tuturor este sa nu hraniti animalul cu bobite uscate, care sunt confectionate din resturi de carne si vegetale, uenori expirate sau alterate.
In plus, bobitele uscate provoaca probleme renale majore si chiar moartea la animalele mature,, atat la caini cat si la pisici, din cauza chimicalelor care le pun ei in acesti biscuiti uscati.