| NYØ2002 a întrebat:

De cateva zile pisica mea nu a mai venit acasa. Oare e posibil sa vina inapoi, ca imi este dor de ea? Eu pisica am ținut-o si acasa si afara.Acum vreo 2-3 luni era pisica insarcinata si a venit cu un pui mort in fata usii. Oare e posibil sa il fi scos pe unul si pe restul sa ramana inca in burta? Din cauza asta pisica nu a mai venit acasa?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O fi plecat după soțul ei.

| MihaelaDart a răspuns:

Pisica ta și-a găsit un cuib al ei pentru a da naștere la restul de pui. Va veni acasă când se va simte pregătită. De obicei pisicile nu fug după motani, ci invers. Motanii dispar cu săptămânile. Pisica sta pe lângă casa mereu. Poți întreba prin vecini alaturi de o poza, posibil să fie ascunsă într-un coteț de găini, hambar, asta dacă ești la țară.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie de ce nu a mai venit, daca nu vine, ia-ti alta, o sa te atasezi de noua, asta este, oricum nu depinde de tine daca mai vine sau nu. Poate o fi murit de la sarcina, cine stie.

| Vikaa a răspuns:

Pai sunt cateva variante, ori i-a nascut si omorat ca stia ca n-au nici o sansa, ori a nascut prematur.Cel mai probabil sa-i fi nascut si sa nu se fi ocupat de ei si acum umbla iar creanga dupa motani, cred ca e o pisica tanara lipsita de experienta.

| Mosotti a răspuns (pentru Vikaa):

De unde stia pisica daca puii au sau nu sansa, e culmea.

| Vikaa a răspuns (pentru Mosotti):

Pisicile,chiar si catelele, simt daca puii lor au vreo sansa de a trai, daca-s bolnavi sunt respinsi sau omorati chiar de ele, si il cresc pe cel sanatos pana ajunge la maturitate, daca ii simte pe toti bolnavi, ii omoara pe toti si reintra in calduri.Marea majoritate a pisicilor recurg la metoda asta.
Pisicile au acel instinct matern puternic ce le da niste semne de alarma in caz de pericol sau daca puii au probleme.

| Mosotti a răspuns (pentru Vikaa):

Ciudat, de multe ori nu stim noi ca oameni daca copilu mic are probleme, dar pisica care habar nu are nici de existenta ei (caracteristica animalelor stiuta este ca nu sunt constiente de existenta lor, doar omul este). Si pana la urma tu daca ai un copil bolnav ii dai in cap? Vezi cum e si ala, inseamna ca-s rele si pisicile si cainii, si noi ii laudam vai ce bunatate au in ei.

Cainii au o rautate in ei de rup, intre ei se bat ca chiorii, acolo vezi caracterul adevarat!

| Cduncfujndf a răspuns:

Poate a mai făcut și alți pui și acum stă cu ei, sau poate a pățit ceva.
Dacă se mai întoarce ai putea sa o duci la veterinar, să îi facă un control. Poate a pățit ceva.

| gardin a răspuns:

Locuiesti la tara sau la oras? Poti sa iti intrebi si vecini daca au vazut o, e posibil sa fi avut un singur pui si acela sa fi murit, sau poate a fatat undeva si acum sta cu ei.