| EpicWIN a întrebat:

Salutare!, intrebarea este adresata celor care au mai multa experienta in IT

Un Procesor Dual-core, de 3.0Ghz sa zicem. poate rula mai bine decat un Quad core 2.67Ghz? Eu personal nu cred, pentru ca 3Ghz x 2 = 6.00 Ghz, iar 2.67 x 4 = 10, 68Ghz. Acum credem ce vrem dar vreau sa va exprimati opinia, iar inca o intrebare mai minora "La ce se foloseste Disk Cache-ul dintr-un procesor?"

Răspuns Câştigător
| bistriteanul a răspuns:

Un QUAD-CORE de 2.67 GHz bate un DUAL-CORE de 3.0 ghz pentru ca se misca mai bine, avand 4 core-uri, are Cache L2 (KB) mai mare, ceea ce ii sporeste puterea si daca ii dai overclocking va fi super, ajunge si la 3.4 GHz! Cat despre Cache, mai bine uita-te aici: http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_cache

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Quad core are 4 nuclee
ceea ce inseaman ca e mai bun decat dual care are doar 2

depinde de frecventa memoriilor ram
daca la dual ai 4 giga si al quad ai 2 e egalitate la proprietati
iti recomand quad
cu over clock ajunge la frecventa mare...
dual la frecventa mai mica

| rolly3342 a răspuns:

Ce calcule ai facut acolo? laughing