| Theodorius1234 a întrebat:

Salutare. Maine o sa imi castrez cainele. Daca are 5 ani si il castrez, poate sa dispara agresivitatea si agitatia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta isi va schimba comportamentul.
100%
O sa doarma toata ziua, si o sa fie plictisit, din cale afara.
Nu pot sa gasesc avantaje vs dezavantaje.
Dar afara, cel putin, te mint ca iti salveaza cainele de la un posibil cancer.
Vrajeala.
Am avut caini in romaia, care au trait si 13-14 ani fara cancer.
si fara vaccin si fara operatie de sterilizare.
Si am sterilizat un caine aici, si ce crezi, rasa aia de caini, sunt foarte jucausi.
Dupa ce a avut operatia, toata ziua dormea.
Cand voiam sa il scot afara dimineata, trebuia sa iau in brate titai cainele de 30k in brate pe scari sa il cobor jos, sa inchid poarta, si sa ma rog de el sa il scot afara.
Odata iesit afara e ok, ca mai miroase boscheti, pisat de caine, alte alea, dar acasa, e o leguma, nu face nimic toata ziua.
si nu era asa inainte...
Plus ca daca vrea sa fie agresiv, e.
Dar mai mult il bat alti caini acum, daca el nu mai are "oua" "balls" sa se ia in gura cu ei.
Sta ca prostu sa il muste altii.

| Theodorius1234 explică (pentru anonim_4396):

Ai crezi ca dupa ce il castrez nu o sa mai traga de lesa cand il plimb? Sau este o chestie de comportament?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ar avea doar 5 luni, atunci ar avea sens.
La 5 ani, ai sanse sa te castreze si el pe tine, drept "multumire". big grin

| darrio2007 a răspuns:

Tu cati ani ai?

| Theodorius1234 explică (pentru darrio2007):

| darrio2007 a răspuns (pentru Theodorius1234):

Lasa cainele in pace. Fii mai putin agresiv cu el si se va schimba.

| Theodorius1234 explică (pentru darrio2007):

Eu nu sunt agresiv deloc cu el. Doar voiam sa intreb daca o sa se mai linisteasca dupa castrare.

| darrio2007 a răspuns (pentru Theodorius1234):

Nu toti cainii se schimba.

| Uvox a răspuns:

Nu, este posibil sa nu i se schimbe comportamentul. E mai mult un mit. Metabolismul da, se schimba, comportamentul nu obligatoriu. Dar indiferent ce spun unii pe aici, cancerul este un pericol real. Trebuie castrat.l pentru binele lui.
Noua, doi doctori ce ii credeam buni ne-au dat toate asigurarile ca nu este niciun risc.
Ca la 10 ani sa înceapă problemele cu glanda perianala.
Norocul a fost ca in final, cu pile sa spun așa, am ajuns la cineva cu adevarat priceput care l-a si operat.
Si-a facut cruce cand a vazut ca mai are ouțe la vârsta aia.
Dar desigur, decizia iti apartine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

Sfinte sisoe.
Inseamna ca esti tanar, pe vremea mea nu se operau cainii sa fie sterilizati, si traiau si 16 ani happy
Acum dupa 6-7 ani mortus.
Acum hai sa ii scoatem si plamanii sa nu cumva sa faca cancer la plamani, si ouale, ca sa nu faca cancer testicular, si tatele ca sa nu faca cancer mamar si tot asa.
Ce sa iti zica veterinaru? el din asta traieste, daca nu mai vine nimeni sa puna cip la caine sau sa ii sterilizeze, sau sa vina cu cainele la doctor cand "tuseste cainele " ar da faliment.
La fel si cu sistemul nostru de sananate. Daca toti am fi sanatosi, ar da aia faliment cu pastilele.
Ce pericol real e daca ii lasi ouale la caine in pace?
Cat despre comportament, daca nu stii despre ce e vorba, de ce mai comentezi?
ai avut tu catel sau catea, si ai fost cu el sau cu ea la sterilizat, si nu i s-a schimbat comportamentul? daca zici da, minti.
100% i se schimba comportamentul.
O sa devina mai lenes, mai neinteresat de lucruri, o sa doarma toata ziua, si in parc o sa il terfeleasca toti cainii.
Chiar daca acum mi-ai zice ca ai avut catel, si l-ai castrat, si nu i s-a schimbat comportamentul, te fac mincinos, Ca nu stii despre ce vorbesti.
Si-a facut veterinaru cruce, ca sa-ti ia banii laughing
dar daca iti tai eu tie ouale, cum ar fi? nimic important nu? cum zici si tu, doar o schimbare de metabolism.
Daca il iubesti, si e parte din familia voastra, de ce sa-i tai ouale?

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu as spune ca mai sunt tanar dar multumesc.
Cat despre agresivitate, pentru ca despre asta era vorba, informează-te daca este cum crezi tu. Eu am facut-o, exista chiar si studii pe net.
Cand duci probe pentru biopsie, după ce atâția ani ti-au spus că nu este cazul de castrat, crede-mă că iti vine sa dai cu "veterinarii" ăștia de pământ.
Si nu, nu l-a operat ca sa ne lase fara ouțe si bani.
Este chiar un profesionist cu dragoste pentru meseria aleasă.
Are lucrări publicate, catedra la facultatea de medicină veterinara si ar mai fi si altele de spus despre profesionalismul si omenia lui.
Repet, fiecare face ce crede că este mai bine pentru el si pentru cei pe care îi iubeste.
Sigur ca imi iubesc cainele dar daca sănătatea lui necesita sa rămână fără ouțe, exact asta se va întâmpla.
Iubirea nu înseamnă să îi dau prăjituri si sa stea moț in varful patului ci in principal sa am grija de el.
Repet, a scăpat cu mult noroc de un cancer la glanda.
Acum, bășcălia ta ma amuză si cam atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

Eu am 31 de ani.
Am avut caini la tara, nu unul, ci multi.
Si am copilarit acolo.
Au trait cainii aia, 14-15 ani, lejer.
Asta la tara cand mai mergeam in vacante de vara.
Apoi acasa, la fel
pechinez, fara castrare, a trait 13 ani jumate.
Alt pechinez a lu cumnata-mea a trait 14 ani, fara sterilizare.
Cocker, 12 ani la bunica-mea cealalta.
Apoi am avut un bichon, are 9 ani si traieste si acum.
Cainii din ziua de azi, de cand e popular sa-i duci la veterinar sa le tai ouale, si sa sterilizezi catele, mor la 6-7 ani.
Eu n-am citit pe internet, vad cu ochii mei.
Apoi beagle, sterilizat si ala.
Ca asa a zis doctoru.
Pana sa fie sterilizat, venea la usa dimineata, sa-i dau drumu in curte, sau sa il scot, fugea de nebun, se juca.
Dupa sterilizare, pa. Doarme toata ziua, si trebuie sa il cobor pe scari in brate ca sa il conving sa mearga afara.
Deci nu ma lua tu pe mine cu informare, si cu internet. Ca eu vad cu ochii mei, nu-mi trebuie sa bat pe google.
Iti zic din experienta.
Repet, Profesionistu ala de veterinar, daca face asta din dragoste, de ce iti mai ia bani?
Ala daca n-are "pacienti" o saptamana, sau vin toti sanatosi, da faliment.
Cum e si la oameni cand te duci la doctor, ai o raceala, si iti da aia pastile de 500 ron sa iei.
Ca altfel nu ar mai functiona.
Nu poti sa-ti iubesti catelu, si sa il castrezi.
Mai urmeaza sa-ti zica si medicu de familie, ca exista riscu sa faci cancer testicular daca ai testicole, si mai bine sa ti le scoata, ca sa fii mai sigur ca nu faci cancer.
De ce ar face un caine cancer, daca are testicole?
Pana acum nu mai facea nici unu.
Ma lasi?
Profesionalismu si omenia lui.
Pai daca era omenos, o facea pe gratis.
Daca tu crezi ca e amuzant, sa iti duci cainele sa-i taie ala oaiele cu c, atunci ai un simt al umorului bolnav.

A scapat de cancer la glanda,
Pai te-a vazut mai fraier, si daca a vazut ca e loc de ciupeala, ce-a zis, hai sa il fac de bani pe fraier calumea daca tot a venit pana aici happy
Probabil ca nu avea nici un cancer happy

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa se intampla cand unii se cred mai deștepți decat sunt in realitate.
Daca tu te rezumi la experienta personala e alegerea ta. Dar stiinta e știință chiar daca tu crezi altceva.
Cat despre medic, crezi sau nu, este unul deosebit si rar in zilele noastre, foarte bine pregătit.
Iar faptul că nu este în mediul privat ar fi normal sa iti dea de gandit ce si cum cu banii. Stiu ce a ales intre bani si profesie. Te rog sa nu terfelesti cu generalizareile tale un OM adevarat.
Da, era cancer. Analize facut la un laborator fara legatura cu medicul.
Norocul a făcut să fie benign.
Si avea 10 ani cand s-a intamplat, acum are 11 si tot sare la scandal ca si înainte?
Deci nu am sărit sa ii taiam ouțele ca asa am vrut noi, a trebuit.
Ma bucur ca animaluțele tale nu au avut probleme si sper nici sa nu aibă.
Dar nu te face păstrătorii adevărului absolut ca nu esti.
Eu m-am documentat înainte să deschid gura. Iti recomand si tie.
Cat despre faptul că îl iubesc sau nu, ce pot sa spun. Este membru al familiei si as face orice pentru el.
Dar tu crezi ce vrei.
O zi bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

Eu nu ma documentez, cand nu trebuie sa ma documentez, si vad eu cu ochii mei.
Pe internet gasesti multe cacaturi. Ti-am zis din experienta proprie.
Tu ai caine, si in loc sa ii urmaresti comportamentul, tu te uiti pe internet la alti caini.
Daca din 3 toti cainii mei au patit la fel, de rase diferite, si intr-un timp diferit, atunci ce mai imi trebuie mie sa citesc toate prostiile si ce abereaza altii?

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu incep sa cred ca tu ai maximum 20 de ani. Eu nu, am mai mulți.
Nu, nu am stat pe net in loc sa. Am fost la 5 medici dar mi-am facut timp si pentru net.
Dacă studiile realizate de oameni de specialitate sunt cacaturi o sa renunț sa mai polemizez cu tine.
Ai reusit să-ți impui punctul de vedere. Felicitări!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Uvox):

Cum sa am 20 de ani si sa am caini care au trait 14-15?
Pur si simplu sunt 2 opinii diferite. Eu nu cred ca un animal cu testicole, e mai predispus la cancer testucular, fie el si caine, maimuta, sau ce vrei tu, doar ca are `oaie.
Sa fim seriosi.
Cati prieteni ai avut tu cunostinte, si sa fi facut cainele cancer la oua?
sau oameni? sau hamsteri, sau ce vrei tu.
e un mare pacat, sa castrezi un caine,
Si nu ma refer la dumnezeu laughing)

| HawkEyed a răspuns:

Salut,

Ce comic ești... numai am inceput sa citesc intrebarea am ras cu lacrimi?

| Theodorius1234 explică (pentru HawkEyed):

Ce este asa de amuzant?

| Theodorius1234 explică (pentru HawkEyed):

Care este problema?