| LightenAND a întrebat:

Salutare TPU, am 14 ani si vreau sa imi iau un caine, dar problema e ca stau intr-o garsoniera si camera e in jur de 25 mp... (stau singur) iar in timpul scolii voi fi nevoit sa il las singur acasa de la 8-9 pana pe la 1-2...

ce caine imi recomandati pentru apartament care nu prea are probleme daca il las singur? vreau sa fie jucaus si energic...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La 14 ani locuiesti singur intr-o garsoniera? Miram-aș!

| Bondarel99 a răspuns:

Important e sa il scoti la plimbare o data pe zi neaparat.Iti recomant un Beagle.

| RainmakerX a răspuns:

Nu te supara dar un caine inseamna o mare responsabilitate.
Poate ca in anumite zile o sa vrei sa stai si tu mai mult cu prietenii, sa mergeti undeva *De exemplu sa mergeti vara dupa scoala intr-un parc sau la un suc*. Daca nu te organizezi bine atunci poate ramane multe ore singur acasa.

Nu sunt eu rau sau ceva dar iti sugerez sa te mai gandesti la asta.

| NoFeelings a răspuns:

Buna.
La vârsta ta, locuiești singur, într-o garsoniera. nu cred că ești în posibilitatea de a deține un câine.

| Voro a răspuns:

Caini de talie mica: Shih-tzu, Bichon, Beagle, depinde si de gusturile tale. Eu am un shih-tzu si sta singur in jur de 8 ore pe zi, doarme, nu are o treaba.
Il scot seara si uneori dimineata, depinde de timp. Nu am nicio problema cu el.

| Ada78 a răspuns:

Bichon.Un om il lasa singur in jur de 4 ore si nu are nicio problema.

| EkToR a răspuns:

Eu iti recomand si iti zic ceva avantaje si dezavantaje
1.beagle o rasa de caini foarte indragita, jucausi si inteligenti dar nu prea suport sa ramnaa singuri mie mea ros cablul de la TV cand l-am lasat 3-4 ore singurel...
2. bulldog francez mic, adorabil, dragalasi sunt caini foarte jucausi dupa ceva timp de joaca se odihneste deci e ok daca in timpul ala vr sa iesi afara.
3. bulldog englez un caine foarte destept care isi face rutina dupa stapan e unul dintre cei mai destepti catei, cand e mic vrea numai sa se joace si sa alerge si sa descopere obiecte prin casa/afara cand se face mai mare nu prea se mai joaca dar este un lipicios mereu vine la tine, cainele asta e perfect dca nuprea stai pe acasa eu un caine care doarme multicel sa zic asa si e ok il scoti de 2-3 ori pe zi si e super doarme 4-5ore pe timp de zi si cam 1-2ore se joaca si 3 (cand e matur).