| RobertIDiablo a întrebat:

Am o catelusa Perro de Presa Canario in varsta de 5 luni.
Am vazut pe internet dieta BARF pentru caini.
Si nu stiu ce sa fac, sa o trec pe aceasta dieta, sa nu o trec. Imi este frica ca s-ar putea imbolnavi de la carnea cruda. Am nevoie de la voi sa stiu ce suplimente sa-i ofer, Mod de administrare ( Adica prepararea, ea o sa fie la inceput si nu cred ca ii pot da "zeci de kg" de carne. Si...Pretul, adica mancare pentru caini este mai scumpa sau mai ieftina decat aceasta dieta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carnea crudă este mai bună pentru un câine decât cranțele de la magazinul pentru câini.
Am găsit această recomandare, care mi s-a părut rezonabilă.
https://www.wikihow.pet/Feed-a-Dog
Să fii atentă, căci dim modul în care îl hrănești și îl ajuți să facă zilnic mișcare depinde longevitatea vieții lui.

| RobertIDiablo explică (pentru sadrian46):

Catelusa mea este plina de energie, cineva mi-a spus ca trebuie sa-i ofer bobite speciale pentru caini cu energie si pot sa-i ofer si carne combinata cu aceste bobite, stiti cumva daca ii cauzeaza?

| sadrian46 a răspuns (pentru RobertIDiablo):

Nici bobițele nu îi cauzează în mod special ceva și nici carnea.
Să te gândești așa. Câinii sălbatici, lupii, care sunt rudele lor sunt animale carnivore, mânăncă alte animale vânate de ele.
Câinii au o constituție și gene destul de apropiate de ale oamenilor, astfel medicamentele sunt testate pe cimpanzei, cai, șoarecii cobai și pe câinii dingo, înainte de a fi testate pe oameni.
Astfel carnea crudă este preferabilă bobițelor, care sunt o mâncare artificială procesată în fabrică. Fiindcă totuși sunt gândite ca să fie o alimentație completă, poți să îi dai și bobițe. Mai sunt la magazinele specializate conserve de pateu pentru câini.
Apoi ca să știi, așa se zice că un urs, după ce omoară un animal mare, îi consumă întâi măruntaiele ( ficat, intestine, etc) iar apoi dacă este flămând mai mănâncă o porție de carne iar restul o lasă pe loc și datorită mirosului este mâncată de alți prădători. De ce face asta, fiindcă știe instinctiv că acelea conțin mai multe vitamine și fibre ( conținutul unui stomac de ierbivor).
Astfel poți să îi cumperi carne dar va aprecia cu atât mai mult ficat, sau alte măruntaie, care este mai ieftin ca carnea.
Ca să aibă și legume, îi dai o supă de carne în care ai pus un os generos, căci îi place enorm să roadă oase, care costă din nou doar câțiva lei/kg și niște legume, și niște șoric de porc, să fiarbă bine.
Lapte nu, struguri, nu, dulciuri nu, cu toate că și el le preferă, dar ca și nouă, dulciurile concentrate îi fac rău.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Carnea cruda contine bacterii care pot fi periculoase. Mai bine o fierbi inainte de a i-o da.

| Vikaa a răspuns (pentru doctorandus):

Tu vezi ce scrii? rolling on the floor
Carnea cruda e cea mai buna, le ofera imunitate. Daca le dai carnea fiarta e ca si cum le-ai da bobite vegane.