| Adrian-Speed_Adrian_1990 a întrebat:

Salutare, vreau sa imi cumpar o bufnita happy si nu prea stiu care e treaba, e legal nu e, de unde pot cumpara, o pot dresa undeva sa nu ma manance noaptea laughing? Ce mancare ar prefera cumparata ( ca nu stau eu sa ii prind rozatoare)? Mda si daca ar fi dresata sa stea prin casa ce i-ar trebui sa nu se plictiseasca, cat sunt la servici sau plecat sau alte chestii care nu mă gandesc la ele acum si sunt folositoare? Multumesc

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ilegal ar fi daca o sa o tii captiva. Dar daca o sa o iei (o prinzi pe camp sau pe casa sa zicem) si ai grija de ea, dar o lasi libera... atunci nu ar trebui sa fie probleme, ca ea sta la tine. Insa pana sa stea... nu prea stiu ce sa zic.

Bufnita este un animal liber si asa ar trebui sa ramana. Nu stiu cum ai putea sa o dresezi fara sa o tii captiva. Dar pe langa asta, daca nu stie nimeni ce faci acasa... nu stie nimeni ce faci acasa.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este sălbatică, nu este de apartament.

| AlinMrs a răspuns:

Bufnita la noi in tara prin reglementari e intersisa sa o detii ca si animal de companie cu mici exceptii. A fost ranita si nu se poate adapta in captivitate, a fost crescuta de pui etc