| Anonimopt a întrebat:

Saluut! Am o broasca țestoasă. Nu știu de ce are carapacea moale. Mă puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
| Goddessss a răspuns:

SALUT!
Si eu am broaște țestoase si iti pot spune ca din moment ce are carapacea moale, clar e e cv de neevitat.
Principala cauza e lipsa calciului si lipsa de vitamine.
La pet shop găsești calciu la 7-10 lei si il bagi in apa si rezista multe zile pana se descompune(cam 3 săptămâni)
Apoi sa nu mai zic de spațiu...
daca o ti intr-un spațiu mic, fără sa o lesi sa se plimbe sau sa înoate aceasta devine sedentara.
Daca e broască de apa, sau jumate de apa jumate de uscat, pune-i si încălzitor de apa.
Apa rece le face sa hiberneze si dupa au probleme.
Sunt o tona de lucruri de facut pentru ca sunt animale pretentioase.

| Anonimopt explică (pentru Goddessss):

Acvariul are 25 l. Mulțumesc pentru sfat. O sa ii i au săptămână asta.

| Goddessss a răspuns (pentru Anonimopt):

Ma bucur?

| Anonimopt explică (pentru Goddessss):

Acum i sa mai întărit.

| Goddessss a răspuns (pentru Anonimopt):

❤?

8 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Are anemiehappy Carapacea mananca multe vitamine si pentru ca are deficit, ea nu se intareste. Asigura-i o hrana cat mai bogata, diversa si ia si de la petshop niste vitamine. Pe carapace o poti da si cu vitamina A de 2 ori pe zi, o poti lua de la farmacie.
Succes!

| Andreeush a răspuns:

Du-o la veterinar, e bolnavă.

| RoCkKiD a răspuns:

E pentru ca nu te-ai interesat cum trebuie hranita iar saraca broscuta e bolnava.

Trebuie sa mergi cu ea la un veterinar.

| TheGentleman a răspuns:

Salut!

Nu există broască țestoasă.

Broasca= amfibian
Țestoasa= reptilă

Sunt două animale diferite aparținând unor clase diferite.