| anonim_4396 a întrebat:

Saluut! Cum îți poți dresa câinele? De exemplu dacă cineva ma ataca pe mine, cățelul sa sara sa muște agresorul. Aștept sfaturi clare. Fără răspunsuri la mișto.

9 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Daca este inteligent te va musca tot pe tine.

| Legion7X a răspuns:

Nu te băga tu în chestii de genul ăsta. Sunt centre de dresaj specializate. Cine să te atace, ai dușmani?

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Legion7X):

Ma plimb seara pe afara cu el când sunt la bunici, știi tu ca nu sunt psihopați seara la 10? Cel de la mine de acasă știe sa reacționeze când sunt în pericol, dar când sunt la bunici e altceva

| Legion7X a răspuns (pentru Saraaa2345):

Sunt centre pentru dresaj. Ce rasă ai?

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Legion7X):

Cel de la bunici nu este de rasa. Doar cel de la mine de acasă (care e Doberman, dar cu el nu am treaba)

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Legion7X):

Pentru ca cel de la mine de acasă, știe comenzi etc

| Legion7X a răspuns (pentru Saraaa2345):

Am înteles. Ar trebui să să îl plimbi mai devreme, nu la 10 seara dacă zona este cam nelinistită sau sunt grupuri dubioase prin anumite locuri. happy tu, nu trebuie să mergi cu câinele prin locuri dubioase sau unde sunt stabilite grupuri, in special seara.

| Eireann a răspuns:

Tine si de temperamentul cainelui/ rasa. Eu am in setter care ar fugi daca m-ar ataca cineva dar si un metis de bullmastiff si ciobaneac de Asia centrala care nu are nevoie de nici un dresaj sa stie sa ma apere. Dobermanul e rasa de paza si aparare, face asta din instinct. Cainele bunicii de unde stii ca nu te-ar apara? Si nu e ok sa inveti in Caine sa muste decat daca esti sigura ca poti sa il opresti. Singura varianta este centrul de dresaj specializat. Daca crezi ca merita in investitia si cainele deja are dresajul de obedienta.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Eireann):

Exact. Doberman ul face din instinct, nu știu sigur dacă ar sării la cineva cățelul bunicii.