| FrozenMercurius a întrebat:

Spuneti-mi si mie nume de carti care merita citite cat mai multe dau funda.

Răspuns Câştigător
| DianneKrieger a răspuns:

Divergent - Veronica Roth
Pride and Prejudice - Jane Austen
Spuma Zilelor – Boris Vian
Marti cu Morrie – Mitch Albom
Ingerul Negru si Nelinistitii - John Connoly
Stralucirea – Stephen King
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
11 minute - Paul Coelho
Philip Pullman - Northern Lights
Fight Club - Chuck Palahniuk
Schindler’s Ark - Thomas Keneally
Rita Hayworth and Shawshank Redemption - Stephen King
The Lovely Bones - Alice Sebold

9 răspunsuri:
| Acasel a răspuns:

Oliver Twist-_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa iti strici ochii? iti recomand o brosura de 1500 pagini despre PHP, daca tot iti strici ochii stricai cu folos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau mai bine incepi cu C si C ++, dupa treci la PHP, cartea se numeste "Totul despre C si C ++, Manualul fundamental de programare in C si C ++" autori : Dr. Kris Jamsa si Lars Klander" tot o brosura este de 1326 pagini big grin

| Maryna78 a răspuns:

M. Eliade"La tiganci"
,"Maitreyi" I. Budai Deleanu " Tiganiada" B.P.Hasdeu "Razvan si Vidra", "Micuta" L.Rebreanu "Ion","Ciulendra" M.Preda "Cel mai iubit dintre paminteni" C.Petrescu "patul lui Procust" N. Dabija "Ociul al treilea" "Dreptul la eroare" apoi mai sunt si din alte tari scriitori ca ex : Moliere "Avarul" Voltaire "Candide" Goethe "Faust" P.Bysshe Shelley "Prometeu descatusat" Victor Hugo "Mizerabilii" A. S. Pushkin "Evghenii Onegin" Stendhal "Rosu si negru" Prospere Merime "Carmen, Jules Verne (cam tot), Maitreyi
(Mircea Eliade), Moara cu noroc ( Ioan Slavici), Ion ( Liviu Rebreanu, Capitan la 15 ani, Jules Verne(Insula misterioasa, 20000 de leghe sub mari etc), Daniel Defoe-Robinson Crusoe, Goosebumps, Tara Duncan, Jurnalele Vampirilor, Aventurile fetelor W.i.t.c.h.
etc... O seara buna!

| Maryna78 a răspuns:

Sau... Tobe, fete si placinta periculoasa:Jordan Sonnenblick - carte care te invata sa iti pretuiesti familia
Ciresarii- Constantin Chirita
Jurnalele vampirilor-L. J. Smith (cartile dupa care s-a facut serialul "The vampire diaries")
Twilight- Stephenie Meyer
Elevul Dima dintr-a saptea- Mihail Drumes
De veghe in lanul se secara- Salinger
Harry Potter- desi poate ai vazut filmele, iti recomand sa citesti cartile deoarece sunt mult mai bune si mai interesante. (in ultimele carti HP este deja adolescent)
Anne Brashares-seria Pantalonilor călători- stiu ca numele e ciudat :)) dar cartile sunt foarte interesante
Gossip girl
Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11
La Medeleni- Ionel Teodoreanu
Varsta perfecta - Haether Skyler
Zodia indragostitilor - Giulia Carcasi
Eu cu sora mea mai mica - Jennifer Weiner
ACADEMIA VAMPIRILOR : Richelle Mead
Cartea adolescenţilor:Josh McDowell şi Bill Jone
Chris Manby-Casatorie din interes
Jurnalul lui Bridget Jones-Autor: Helen Fielding
Carti din colectiile:
http://www.pravaliacucarti.ro/Trendy-c-327.html
http://www.librariaonline.ro/......t_info.php
http://www.librarie.net/......ultate.php :)Sunt carti usoare, pline de umor.

| Roxii13 a răspuns:

Love story de Erich Segal smug e superba si eu am citit`o

| Bia27 a răspuns:

Colt alb de Jack Loindon
Robinson Crusoe de Daniel Deffoe
Singur pe lume de Hector Malot
Amintiri din copilarie de Ion Creanga
Fram, ursul polar de Cezar Petrescu
toate aceste carti le-am citit si eu si iti spun sincer ca m-au impresionatlaughing))
Sfatul meu e ca daca vrei sa le citesti te asigur ca o sa-ti placa!

| Bia27 a răspuns:

Colt alb de Jack London
Robinson Crusoe de Daniel Deffoe
Amintiri din copilarie de Ion Creanga
Singur pe lume de Hector Malot
Fram, ursul polar de Cezar Petrescu
Toate aceste carti le-am citit si eu si sunt chiar foarte bune. Iti sugerez sa le citesti si tu!
Succes!

| ingrid72882 a răspuns:

Jocurile Foamei ti lr recomand cu draga inima. Sunt scrise de Suzanne Collins si exista si film. Eu te sfatuiesc sa vezi di filmul si sa citesti si cartea. Nu imi pasa de funda, vreau doar ca mai multa lume sa stie de ele. In America sunt foarte cunoscute. De ce nu ar fi si la noi? Cartea (si filmul) au tot ce trebuie: suspans, actiune, iubire, etc. Merita. Eu am vazut primele 2 filme (deocamdata doar 2 din 3 au fost ecranizate su astept cu sufletul la gura a 3-a parte) de vreo 5 ori fiecare si am citit intregul roman a cate 3 vol de 3 ori toata vara asta. Sper sa iti placa! :-)