| Ricaricky a întrebat:

Starea perusului meu este tot mai rea, adica stranuta tot mai mult, se scarpina f. mult, sau se zgribuleste (se infla in pene si ) cam incepe sa nu mai aiba rabdare, o vad ca nici pe perus nu il mai suporta. Face acele miscari ca atunci cand isi hraneste perechea, insa le face tot mai des si f. ciudate. Observ ca elimina pe cioc multe seminte, sau doar una. Sincer nu mai stiu ce sa fac cu ea. Incep si eu sa ma simt rau pe langa ea, nu mai suport sa o vad cum se chinuie.Ba chiar am schimbat si mincare ca ma gindeam ca sunt mici si poate e de la mincare inca nu sunt adaptati... spuneti-mi va rog ce ar fi si cu ce spoate de tratat? la veterinar nu ma pot duce e foarte frig si ma tem sa o imbolnavesc. Va multumesc.

6 răspunsuri:
| oceanfreshair a răspuns:

Bunaaa! Din noulaughingcam din tot ce ai zis aici, asa fac si perusii meiwinkingaproape...si ei stau infoiati si isi dau mancare unul altuia(nu trebuie sa elimine doar o boaba, doua, ai mei cand fac asta, stau si cate 3-4 min si femela/masculul scoate un sunet ciudat, insa am fost cu ei la veterinar si a zis ca asta e normal, si am aflat ca perusa mea iar are ouawinking )si punele in apa picaturi din alea cu vitamine cum ti-am zis, dar daca vezi ca starea ei se agraveaza ar fi bine sa te duci cu ea la veterinar. P. S:ai mei au din nou oua si pe 8 ar trebui sa iasa primul pui:X:Xpa-pa sper ca te-am ajutat:*

| DoamnaGărgă a răspuns:

...eu am avut un perus, [ baietel ]., singur, avea 7 ani, si cam asa facea si el, era mai mereu umflat in pene.mai stranuta dar asta pe la inceput, avea o pofta de mancareee, extraordinar de mare, si a murit, :-s! Nu vreau sa te sperii, mai bine mergi la veterinar!

| emogirl1997 a răspuns:

Pune-i aspirina in apa asa am patit si eu si sia revenit dar daca vezi ca se inrautateste starea ei duo la veterinar

| Intunecos_Steajar_1991 a răspuns:

Am Avut si eu o fata.Si la fel facea.am incercat de toate si pana la urma m-am gandit sa iau inca unul si am luat un baiat.Si asa sia mai revenit din cen ce mai mult.nu avea companie.Si Sau indragostit.te sfatuiesc sa faci la fel

| Ricaricky explică (pentru Intunecos_Steajar_1991):

Pai ei si sunt doi am un baiat si o fetita. numai ca fetita cam il ciupeste pe baiat, si tipatare, am inteles ca perusii trebuie sase adapteze si nu mai stiu poate nu le place unu dealtul dar cred ca ambii is bolnaviori si de aia nu prea merge

| Intunecos_Steajar_1991 a răspuns (pentru Ricaricky):

Dar tu te joci cu ei? trebuie sa simta cai iubesti.ei se joaca nu se cearta asa fac ei.Stiu sigur.Mult succes